Największa baza ośrodków rehabilitacyjnych i odnowy w Polsce
zaufało nam już 1 273 773 osoby

Piąty Smak

Zdrowie
EnergiaZdrowia.pl
2017.07.25

Piąty Smak?

  • Do niedawna nie zdawałam sobie sprawy, że istnieje coś takiego, jak piąty smak - umami. Kilka dni temu w pewnym kulinarnym show przypadkowo usłyszałam to słowo. Łysy kucharz, mówiąc umami pokazywał na swój język i mieszał bulion. Początkowo myślałam, że chodzi o jakąś przyprawę lub roślinę, ale nie dało mi to spokoju. Po krótkich poszukiwaniach w Internecie znalazłam odpowiedź: umami to piąty smak. Do tej pory myślałam, że odczuwam wyłącznie 4 smaki – słodki, słony, gorzki i kwaśny, ale myliłam się.

 

  • Ten tajemniczy dla Europejczyków, piąty smak został odkryty zaledwie 100 lat temu w Kraju Kwitnącej Wiśni. Słowo umami pochodzi od japońskiego słowa umai, czyli pyszny. Azjaci znają ten smak już od dawna, w Europie po dziesiątkach lat sporów jako oficjalny, piąty smak został uznany dopiero w 2000 roku. Do tego czasu, odkrywca smaku umami zdążył zrobić na nim niezły interes. Opracował metodę otrzymywania kryształów glutaminianu sodu, który jest źródłem smaku umami. Dziś dodawany jest do kostek rosołowych, zup błyskawicznych, przypraw, choć występuje powszechnie w naturze.
  • Co smakuje umami?

  • Smak umami występuje w pokarmach bogatych w białko – w mięsie. Wielogodzinne gotowanie potęguje smak umami, bo powoduje rozpad białek na aminokwasy (w tym kwas glutaminowy), dlatego najbardziej umami smakuje mięso wołowe. Smak ten można także znaleźć w sfermentowanych potrawach, takich jak sery pleśniowe, a także w wodorostach i sosach rybnym i sojowym. Wstępuje również w pomidorach, orzechach, winogronach, brokułach i grzybach, czyli tak właściwie smak ten, mimo orientalnej nazwy jest nam bliski i znany.
  • Umami, czyli jaki?

  • Smak umami często określany jest również jako „mięsisty” albo „pełny”. Wzmacnia smak i zapach potrawy i pozostawia wrażenie tłustości na języku. Czy macie też wrażenie, że po dodaniu do zupy sosu sojowego staje się ona jakby bardziej treściwa i wydaje się jakby było jej więcej, jej smak można wyczuć całym podniebieniem? To właśnie umami, smak który znamy od dawna, bowiem kwas glutaminowy jest obecny w sporej ilości w ludzkim mleku. Zatem już od pierwszych dni życia poznajemy i oswajamy się z tym smakiem, mimo iż nie potrafimy go jeszcze nazwać. 
DOTACJE NA INNOWACJE- INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ