Największa baza ośrodków rehabilitacyjnych i odnowy w Polsce
zaufało nam już 2 182 466 osób

Cellulit i probiotykoterapia

Aqua
LIVING FOOD Sp. z o.o.
2017.10.16

CELLULIT i probiotykoterapie.

 

Często padające pytanie: Po co spożywać probiotyki jeśli czuję się dobrze a antybiotyków nie stosowałam od długiego czasu?

Odpowiedzi jest bez liku, ale w tym artykule podam jeden z takich powodów: CELLULIT.

 

Co ma wspólnego cellulit z probiotykoterapią? Przypomnijmy zatem CO TO JEST CELLULIT?

 

Większość z nas cellulit traktuje jako problem kosmetyczny. Na końcu łańcucha przyczynowo skutkowego widoczny jest jako tzw. „skorka pomarańczowa” umiejscowiona w różnych partiach ciała. Zazwyczaj są to uda, pośladki, brzuch, czyli tam, gdzie często „odkłada” się tkanka tłuszczowa.

Niestety problem cellulitu dotyka coraz młodsze kobiety. Kiedyś był to przedział wiekowy  25-35 lat. Obecnie z cellulitem borykają się już nastolatki, a w skrajnych przypadkach zaczyna on występować już u ośmioletnich dzieci.

 

Cellulit jest zjawiskiem zmian podskórnych będących obrazem nieprawidłowości rozrostowej tkanki łącznej, która powoduje zaburzenia w przepływie krwi i limfy, co doprowadza do odkładania się w organizmie niestrawionych produktów odpadowych przemiany materii. Ich przyczyn dopatruje się najczęściej w zaburzeniach hormonalnych. Jednak coraz więcej jest już wskazań na zaburzenia pracy i stanu naszych jelit. Rozpoznaje się, że cellulit jest końcowym etapem ochrony naszego organizmu przed niechcianymi toksynami, z którymi organizm nie był w stanie sobie poradzić. Toksyczne związki wytarzane przez obecne w nas pasożyty, patogenne mikroorganizmy, czy inne wprowadzane do organizmów np. wraz z pożywieniem, poddawane są procesowi „otaczania” tłuszczem i dzięki temu  nie są już tak szkodliwe dla zdrowia naszego organizmu.

Cellulit odzwierciedla tym samym problemy z trawieniem, złym odżywianiem i metabolizmem oraz zaburzeniem równowagi flory jelitowej. Duże znaczenie w tworzeniu się cellulitu ma również brak odpowiedniej ilości wody. Powodem jego powstawania może być także zbyt mała aktywność fizyczna lub jej brak.

 

Jak widać, twierdzenie, że ZDROWE JELITA, TO ZDROWY CZŁOWIEK, potwierdza się „na każdym kroku”. I cellulit, tak naprawdę, również jest obrazem tego, co dzieje się w naszych jelitach!

 

Innymi słowy, cellulit jest skupiskiem toksyn a jego „korzenie” mają początek w niesprawnych jelitach! Jeśli w ich przestrzeni występuje przewaga patogennych bakterii, to jest jednoznaczne z deficytem bakterii prozdrowotnych. Następuje zaburzenie równowagi mikrobiologicznej prowadzące do dysbiozy i rozszczelnienia jelit. W konsekwencji spożywana żywność, często wysoko przetworzona i zawierająca znaczne ilości cukru, konserwantów, polepszaczy smaku itp., nie zostanie prawidłowo przetworzona, produkowane są toksyny, które przez nieszczelną ścianką jelita wchłaniane zostają do krwiobiegu! Toksyny te, zamiast zostać zneutralizowane lub wyeliminowane na poziomie jelit, zatruwają organizm. Przy ich nadmiarze, układ immunologiczny nie daje sobie rady i uruchamiany jest proces odkładania toksyn w tkance tłuszczowej.

 

Proces ten wydaje się być prostym. Jeśli w jelitach nie ma odpowiedniej ilości probiotycznej mikroflory, to przy przemianie materii powstaje zbyt dużo toksyn. Organizm rozcieńcza je w wodzie, ponieważ stają się wtedy mniej agresywne. Przez nieszczelne jelita przedostają się one do krwiobiegu i ostatecznie odkładane zostają w tkance łącznej. Tkanka tłuszczowa unieruchamia je w tych miejscach, gdzie możemy zaobserwować cellulit.

 

Podsumowując; cellulit to ochrona naszego organizmu przed zanieczyszczeniami i destrukcyjnymi toksynami. To, co nazywamy często „oponką” na brzuchu jest także „kołem ratunkowym” organizmu. Proces w wielkim uproszczeniu wygląda jak wzór: niesprawne jelita + toksyna + woda + tłuszcz = cellulit.

 

Okazuje się, że cellulit, to nie tylko problem estetyczny, cellulit, to poważny obraz dysfunkcji naszych jelit prowadzącej do dalszych problemów zdrowotnych. Przy nim, stosowanie wyłącznie zewnętrznych środków zaradczych jest niewystarczające w zredukowaniu pojawiającej się „skórki pomarańczowej”. Takie działania będą tylko środkami doraźnymi, które nie wyeliminują w pełni problemu. Dlatego, bardzo ważne jest regularne odbudowywanie dobroczynnej, probiotycznej flory jelitowe organizmu, a tym samym redukowanie tej patogennej.

 

I tutaj dochodzimy do odpowiedzi na postawione na początku pytanie: Dlaczego trzeba stosować probiotykoterapię?

 

Przede wszystkim dlatego, że bez odpowiedniej ilości i jakości prozdrowotnej flory bakteryjnej  organizm człowieka nie może prawidłowo funkcjonować. To właśnie probiotyki pomagają naszemu organizmowi przywrócić równowagę mikrobiologiczną w przestrzeni jelit. Mają bezpośredni wpływ na redukcję i neutralizację toksyny, rozkładają niestrawione resztki pokarmu, które w innym przypadku podlegają procesom gnilnym, czyli również toksynotwórczym.

Regularnie przyjmowane probiotyki przyczyniając się do odtoksycznienia organizmu, w efekcie czego możliwa jest redukcja powstałego już cellulitu. Proces ten, tak samo jak sam organizm, potrzebuje naszego wsparcia, czyli regularnego dostarczania odpowiedniej ilości  i jakości probiotyków, picia odpowiedniej ilości wody, wprowadzenia do diety produktów bogatych w błonnik np. zmielonego siemienia lnianego, jedzenia owoców i warzyw oraz zminimalizowania spożywania cukru, wysoko przetworzonej żywności, używaniu białej mąki czy tłustych potraw. Przy tym probiotyczne produkty spożywcze, w ramach profilaktyki probiotycznej  potrzebują być elementem codziennej, zrównoważonej diety.  

 

Bakterie probiotyczne przyczyniają się do poprawy funkcjonowania układu odpornościowego, przemiany materii i bezpośrednio wpływają na uszczelnienie błony śluzowej jelit, stanowią naturalną barierę dla patogenów. Organizm wolny od toksyn, nie będzie musiał chronić się przed ich destrukcyjnym działaniem. Prawdopodobnie żadna z nas nie chce doświadczać zjawiska cellulitu. Skoro tak, to wskazaniem jest probiotykoterapia. Przy tym zalecane jest spożywanie preparatów probiotycznych zawierających w swym składzie kompleks żywych szczepów bakterii probiotycznych i ich cenne, prozdrowotne metabolity, które wpisują się w zdrowy styl życia wspierający codzienną witalność.

DOTACJE NA INNOWACJE- INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ