Największa baza ośrodków rehabilitacyjnych i odnowy w Polsce
zaufało nam już 1 810 641 osób

Bakterie, dbają o nasze komórki nerwowe

Aqua
LIVING FOOD Sp. z o.o.
2017.03.23

Warto zwrócić uwagę na to jaki wpływ mają bakterie probiotyczne na neuroprzekaźniki w naszym organizmie, oraz na ich zdolność komunikacji z naszym mózgiem. Warto także zwrócić uwagę na to, że mikroflora bakteryjna jelit ma wpływ na nasze samopoczucie, motywacje i witalność.

Dziś już wiadomo, że w jelitach znajduje się układ komórek nerwowych podobny do tego, który buduje korę mózgową. Liczne badania naukowe wykazały, że układ nerwowy rozłożony na powierzchni jelit funkcjonuje niezależnie od mózgu, pomimo, że pozostaje z nim w ścisłym związku reagując na stres, napady agresji, poczucie radości i motywacji. Dlatego bardzo często osoby cierpiące na zaburzenia na tle psychicznym mają także dysfunkcje jelit. Układ nerwowy jelit określa się mianem „drugiego mózgu” przede wszystkim dlatego , gdyż sam wyznacza sobie tryb pracy podczas trawienia pokarmu, przyswajania drogocennych wartości odżywczych i wydalania resztek. Za pomocą neuroprzekaźników przesyła informacje o stanie bariery ochronnej a także o ewentualnych zagrożeniach w postaci patogenów, które potrafi zneutralizować prozdrowotna flora bakteryjna organizmu.

Brak równowagi mikrobiologicznej w jelitach wpływa także na sprawność umysłu, może doprowadzać do zaburzeń depresyjnych, lękowych, problemów z koncentracją, pamięcią a także umiejętnością radzenia sobie ze stresem. Okazuje się, że osoby cierpiące na zaburzenia depresyjne czy lękowe, cierpią również na dolegliwości jelitowe a zależność między nimi potrafi być odwrotna, niż sądzono dotychczas, tzn. problemy jelitowe wpływają na pogorszenie się stanu psychicznego. Neuroprzekaźniki nazywane także neurotransmiterami regulują nasz nastrój, zachcianki, nawyki żywieniowe, energię a także sen. Do najważniejszych można zaliczyć serotoninę, dopaminę, kwas gamma-aminomasłowy i acetylocholinę.

Bakterie probiotyczne wydzielają odpowiednie związki biochemiczne, które docierają do układu nerwowego mózgu poprzez neuroprzekaźniki, w celu wyciszenia emocjonalnego. Żyjemy z przekonaniem „Chcesz być zdrowy i utrzymywać kondycje fizyczną , to ćwicz i uprawiaj sport”, podejście godne podziwu i polecenia. Każdy z trenerów fitness zgodzi się z faktem, że przy sprawnym treningu uczestniczą przekaźniki, odpowiedzialne za przenoszenie informacji do mięśni o ruchu, podobnie jak przenoszenie informacji do mózgu o stanie zdrowia i witalności organizmu.

Nasze tempo życia zmusza nas do ciągłej organizacji czasu, z którą wiąże się często stres wynikający z natłoku spraw. Stres jak już wiadomo ma negatywny wpływ na nasz organizm, ponieważ doprowadza do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej. Konsekwencją ogromnego nacisku spraw codziennych mogą być zaburzenia o podłożu fizycznym jak i psychicznym. Profilaktyka probiotyczna pozwoli nam uniknąć tych konsekwencji, cieszyć się pełnią życia i żyć świadomie.

DOTACJE NA INNOWACJE- INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ