Największa baza ośrodków rehabilitacyjnych i odnowy w Polsce
zaufało nam już 1 154 890 osób

Dom Pielęgnacyjny

Rehabilitacja
Stowarzyszenie im. Doktora Edmunda Wojtyły w Wadowicach
2017.05.09

Na początku września pierwszych potrzebujących przyjął Dom Pielęgnacyjny Stowarzyszenia im. Doktora Edmunda Wojtyły w Wadowicach. Uroczyste otwarcie i poświęcenie Domu nastąpi 14 września.

- Z perspektywy wielu lat - mowi Stanisława Wodyńska, przewodnicząca Stowarzyszenia - bardzo dobrze widać, czego najbardziej brakuje społeczeństwu Ziemi Wadowickiej, osobom chorym, często przywróconym do życia po zbyt krótkim leczeniu szpitalnym. Widoczna jest luka w dalszej opiece medycznej, nie ma kto kontynłować kompleksowego leczenia i rehabilitacji. Dlatego narodził się pomysł, odpowiedzieć na to zapotrzebowanie.

W użyczonym od gminy budynku przy ulicy Barskiej 17 Stowarzyszenie najpierw uruchomiło wypożyczalnię sprzetu rehabilitacyjnego. W połowie 2003 roku rozpoczęto prace adaptacyjno - remontowe mające na celu przystosowanie budynku do przyjęcia chorych. (Wcześniej mieściła się tu filia Szkoły Podstawowej nr 4.) Pierwszy etap prac polegał na uporządkowaniu ogrodu, wymianie instalacji wodno-kanalizacyjnej, przebudowie łazienek i kuchni, itp. Trzeba było zlikwidować bariery architektoniczne, poszerzyć drzwi. Wykonanie tych prac pozwala na przyjęcie na pobyt dzienny pierwszych chorych. To jednak nie koniec. - Przed nami drugi, równie kosztowny etap adaptacji budynku, dotyczący pietra - mówi Stanisława Wodyńska - Potem czeka nas remont pawilonu, w którym bedzie się mieściła sala rehabilitacyjna z zapleczem. W ostatecznym kształcie Dom ma być przygotowany na przyjęcie 30 osób na pobyt całodobowy.

Inicjatywa Stowarzyszenia spotkała się z wielka życzliwościa mieszkańców Ziemi Wadowickiej, którzy przekazują materiały budowlane , środki finansowe, własne doświadczenie i pracę. Remont wykonuje społecznie ekipa budowlana z wadowickiego Zakładu Karnego. W różnych pracach pomagają bezrobotni wolontariusze. 

Osoby przebywające w Domu mogą liczyć na opieke pielęgniarską, zajecia rehabilitacyjne, rekreację na świeżym powietrzu, wykonywanie zabiegów zaleconych przez lekarza, dwa posiłki. Jedniodniowy pobyt osoby w Domu będzie kosztował około 20 złotych. Taka jest też cena ciegiełki rozprowadzanej przez Stowarzyszenie.

W 2002 roku na Krakowskich Błoniach Ojciec Świety poświęcił ufudowaną przez członków Stowarzyszenia granitową tablicę. Zostanie ona wmurowano przy wejsciu do budynku. W zeszłym roku Papież przyjął list informujący o postępie prac w Domu. - Ten tak bardzo potrzebny samotnym, chorym i bezradnym ludziom Dom jest żywym pomnikiem wdzięczności za 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II, a równocześnie uczczeniem patrona Stowarzyszenia Doktora ędmunda Wojtyły - mowi Stanisława Wodyńska.

DOTACJE NA INNOWACJE- INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ