Szósty tydzień ciąży to ten czas, w którym przyszła mama nie ma już raczej żadnych wątpliwości co do swego stanu. Jest to też idealny moment na wykonanie USG dopochwowego, które najprawdopodobniej potwierdzi przyczynę nudności, wymiotów, częstszego oddawania moczu i poczucia zmęczenia, ale też… nagłych wybuchów radości, będących efektem wzrostu produkcji estrogenu.

Pierwsze badanie, pierwsze emocje

Badanie USG w szóstym tygodniu ciąży może przynieść dość zaskakujące rezultaty! Otóż „nowe życie” waży już wtedy około 1 grama (lub nieco więcej) i ma około 1.5 cm „wzrostu”. Co więcej – może ono też zacząć się poruszać. W trakcie badania będzie można zobaczyć jego serce, które jednak w żadnym stopniu nie przypomina jego „dorosłej” wersji. Tak, nadal jest ono małą, niepozorną i dopiero wykształcającą się rurką. Mało tego! Bije ono aż dwa razy szybciej niż serce osoby dorosłej, co na pierwszy rzut oka może wydawać się dość… szokujące.

Organy i pozostałe części ciała

Gdy upłynie 6 tydzień ciąży USG podkreśli obecność pierwszych zalążków narządów, a nawet całych układów. W tym czasie zaczyna się kształtować układ pokarmowy, a zwłaszcza jelito wraz z gardłem. W międzyczasie powstaje też układ wydalniczy i – co ważne – układ krążenia. Szósty tydzień ciąży to również bardzo ważny okres dla układu nerwowego malucha, którego podstawy (mózg i rdzeń kręgowy) właśnie zaczynają się gwałtownie rozwijać. Mniej więcej w tym samym momencie wykształca się podniebienie i pojawia się barwnik w oku. W trakcie badania USG można też zobaczyć ręce i nogi (wraz z zawiązkami palców) które jednak połączone są z tułowiem za pomocą charakterystycznej błony.

Co dla dziecka może zrobić mama?

Już na tym etapie maluch wymaga specjalnej opieki ze strony swojej mamy. Wyeliminowanie ze swej diety wszelakich używek i wprowadzenie znacznie większej dawki witamin i substancji odżywczych, to kwestia kluczowa dla jego zdrowia. W szczególności warto zadbać o odpowiednią ilość kwasów DHA, witaminy D3, a także kwasu foliowego i jodu. Na stronie Mamadha.pl można zakupić specjalny, kompleksowy preparat dla kobiet starających się o potomstwo, ciężarnych i karmiących – MamaDHA Premium+. Zawarte w nim substancje odżywcze korzystnie wpłyną na stan wzroku, kości czaszki, a także układu nerwowego i pokarmowego.

Podsumowując, gdy już nadejdzie 6 tydzień ciąży USG powinno wykazać obecność kończyn, palców, a także podstawowych organów intensywnie rozwijającego się nowego życia. Warto o nie zadbać, stosując odpowiednią dietę i wybierając rzetelnego lekarza prowadzącego ciążę.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala22/domains/zdrowieiodnowa.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here