Dużo mówi się o tym, że najważniejsze w życiu są pieniądze, szczęście i zdrowie. Często pamiętamy o pierwszym i drugim, ale równie często bagatelizujemy kwestię naszego zdrowia, a przecież tak wiele od niego zależy.
Na szczęście coraz bardziej popularne staje się życie fit, zdrowe odżywianie i uprawianie sportu, nawet jeśli ma to być zwyczajne bieganie, spacer lub jazda na rowerze.
Istnieje bardzo wiele objawów niezdrowego trybu życia. Podstawowym objawem, który jest jednocześnie najszybciej i najlepiej widoczny, jest oczywiście zbyt duża waga. Otyłość, niezależnie od tego czy jest to jedynie lekka nadwaga, czy też otyłość I lub II stopnia, zawsze wyniki z nadwyżki kalorycznej dla naszego organizmu. Czym jest nadwyżka kaloryczna? Każdy z nas posiada określoną liczbę kalorii, którą powinien zjadać każdego dnia tak żeby jego organizm dobrze funkcjonował, a sama waga utrzymywała się stale na podobnym poziomie. Owa liczba kalorii zależna jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wzrost – im większy, tym więcej kalorii potrzeba. Drugim waga – im większa, tym będziemy potrzebowali więcej kalorii każdego dnia. Pod uwagę należy wziąć również wiek i płeć, a także to jak wiele aktywności fizycznych wykonujemy każdego dnia. Pracownicy fizyczni, którzy są narażeni codziennie na ciężki wysiłek fizyczny, będą na przykład potrzebowali najwięcej kalorii. Jeżeli będziemy jeść codziennie więcej kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie, to wówczas właśnie dojdzie do tak zwanej nadwyżki kalorycznej i z jej powodu zaczniemy tyć.
Innym objawem niezdrowego trybu życia są też zmiany i problemy skórne. Bardzo często z powodu złego odżywiania (na przykład jedzenie tłustych rzeczy, słodyczy lub produktów na które jesteśmy uczuleni) na naszej skórze pojawiają się różnego rodzaju wypryski, wągry, zaskórniki i zaczerwienienia, które dodatkowo potęgują uczucie swędzenia lub pieczenia. Najczęściej tego typu niedoskonałości w pierwszej kolejności pojawiają się na naszej twarzy, następnie na ramionach i plecach.
Włosy i paznokcie to kolejny element naszego ciała, który bardzo szybko może doznać uszczerbku jeżeli będziemy odżywiać się nieprawidłowo. Zła dieta, która jest uboga w liczne potrzebne wartości odżywcze, może na przykład spowodować, że nasze włosy będą bardziej łamliwe i zaczną wypadać. Mogą też bardzo mocno się wysuszać, a także wypłowieć z ich naturalnego koloru.
Złe samopoczucie również być objawem niezdrowego trybu życia, ponieważ nasz organizm wewnętrznie również reaguje na brak różnego rodzaju witamin i wartości odżywczych, a także na dostarczanie do niego niezdrowych tłuszczy czy soli.
Puls również bardzo wiele mówi o tym czy jesteśmy zdrowi, czy też powinniśmy się jak najszybciej przejść do jakiegoś specjalisty. Pulsem określa się liczbę uderzeń naszego serca na minutę, które są wyczuwalne. Jaki powinien być puls żebyśmy nie musieli się martwić, że jest z naszym sercem coś nie tak?
Prawidłowy puls zależy bardzo mocno od naszego wieku. Im człowiek jest starszy, tym jego puls mniejszy, a tym samym przesuwa się dla niego granica pulsu w normie.
Największy puls mają niemowlęta. U niemowląt do pierwszego roku życia poprawny puls powinien wynosić około 130 uderzeń na minutę. Starsze kilkuletnie dzieci powinny posiadać puls na poziomie około 100 uderzeń na minutę. Młodzież szkolna do wieku 18 lat powinna posiadać puls na około 85 uderzeń na minutę.
Dorośli i emeryci mają zdecydowanie niższy puls niż osoby młode. Dlatego też prawidłowy puls dla dorosłych pracujących ludzi wynosi około 70 uderzeń na minutę, natomiast dla osób starszych na emeryturze, jedynie 60 uderzeń na minutę – to ponad 2 razy mniej niż puls niemowląt!
Puls badany jest przy pomocy specjalistycznego urządzenia nazywanego pulsometrem. Najbardziej dokładne wyniki uzyskamy oczywiście na pulsometrze lekarskim oraz pod kontrolą lekarza, który przypilnuje żeby badanie pulsu odbyło się jak należy. Oczywiście pulsometry domowe również podadzą nam nasz puls, wynik nie będzie jednak w 100 procentach dokładny.