Wiele przyszłych mam, zanim zaplanuje zajść w ciążę, martwi się, jak ten błogosławiony czas zniosą. Czy będzie to tylko błogi stan radości i oczekiwania? Czy objawy zepsują całą ekscytację z nowych zmian w życiu i uprzykrzą każdy dzień? Tak naprawdę każda kobieta objawy ciąży odczuwać będzie bardzo indywidualnie, nie ma żadnej reguły, dlaczego jedna kobieta, przechodzi ciążę z małą ilością objawów, a druga ma prawie cały ich wachlarz.

Jakie są objawy ciąży i kiedy się pojawiają?

Pierwsze symptomy objawiają się w okolicach 4-5 tygodnia od zapłodnienia, zauważamy brak miesiączki i stały wzrost temperatury ciała. Jednak, żeby to zaobserwować trzeba wcześniej, najlepiej przez kilka miesięcy prowadzić specjalny kalendarzyk owulacyjny. U niektórych kobiet można zauważyć krwawienie implantacyjne, kiedy zarodek zagnieżdża się na ściankach macicy, ale równie dobrze mogą to być objawy nadchodzącej miesiączki. Najlepiej więc zrobić test ciążowy bądź gdy chcemy być pewniejsi badanie z krwi stężenia beta HCG. Wysoki poziom tego hormonu daje już jasną odpowiedź. Czasem jednak nie warto, mocno naciskać na poznanie wyników, a odczekać, aż ciąża zacznie się na dobre i lekarz będzie w stanie potwierdzić, że wszystko jest, jak być powinno. U wcale nie małego odsetka kobiet występują poronienia samoistne, właśnie w pierwszych tygodniach ciąży.

Poznanie wyniku później czasem uchroni nas od niepotrzebnych zmartwień. Oczywiście kobieta w takich sytuacjach nie jest niczemu winna, to natura decyduje, czy organizm jest gotowy na ciążę, bądź czy zarodek jest na tyle silny, żeby przetrwać 40 tygodni w brzuszku młodej mamy. Tak naprawdę większość z nas podczas całego swojego życia takie poronienie ma za sobą, tyle tylko, że nie da się tego samemu rozpoznać, dzieje się to bowiem podczas miesiączki.

Wracając do objawów to zróżnicowane występowanie ich, zależy od tygodnia i trymestru ciąży, inne objawy są w pierwszym, zupełnie inne w drugim trymestrze. Niektóre są w pierwszym, znikają w drugim, by znów powrócić w trzecim, tak jest z często oddawanym moczem.

Więc jakie są objawy ciąży w pierwszym trymestrze? Przede wszystkim objawy ze strony układu pokarmowego, czyli mdłości, wymioty, występujące zależnie od organizmu ciężarnej o różnej porze dnia. Niekoniecznie więc mdłości występują tylko rano, ale też nie każda kobieta musi je odczuwać. Kolejnym objawem może być brak łaknienia bądź znów nadmierny apetyt.

Większa część ciężarnych kobiet przez hormon zwany progesteronem odczuwa zmienne nastroje, w jednym momencie potrafi się śmiać, żeby za chwilę rozpłakać się bez powodu. Częściej wzruszają ją rzeczy, na które przed ciążą nie zwracała nawet uwagi.

Do najczęstszych objawów w tym trymestrze należy też tkliwość piersi, senność i zmęczenie.

Jakie są objawy ciąży w drugim trymestrze? Zaskakująco zmienia się tu samopoczucie kobiety, po pierwsze większość objawów z pierwszego trymestru ustaje, po drugie w kobietę zapewne przez działanie hormonów wstępuje niespodziewana energia. Kobiety obserwują u siebie bardziej lśniące włosy, promieniejącą cerę, a do tego brzuszek nie jest jeszcze aż tak duży, żeby mógł przeszkadzać w codziennych pracach. Jest to czas, kiedy ciężarna kobieta może cieszyć się z uroków ciąży, tym bardziej że w tym trymestrze zaczyna czuć pierwsze ruchy dziecka. Jest to też najlepszy czas na seks, kiedy nie trzeba martwić się o antykoncepcję, a kobiece hormony sprawiają, że kobieta ma na niego większą ochotę. Wszystko to na pewno wynagrodzi też jej złe samopoczucie z pierwszego trymestru.

Jakie są objawy ciąży w trzecim trymestrze? Niestety wraz z rosnącym brzuszkiem, objawy mogą być już dokuczliwsze, płód jest coraz większy i naciska na żołądek, pęcherz, co objawia się zgagą i częstomoczem. Ciężej znaleźć wygodną pozycję do spania, ale też przespać spokojnie noc z wiercącym i kopiącym dzidziusiem w brzuchu. Odczuwać też można bóle pleców, skurcze i puchnięcie łydek.

Najważniejsze w tym wszystkim jednak jest to, że czy tych objawów będzie się odczuwać mniej, czy więcej, to z pewnością jest to jeden z najpiękniejszych czasów w życiu, a po narodzinach dziecka, już niewiele się pamięta z tych złych chwil i wspomina tylko te dobre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here