Podróżowanie to marzenie wielu osób. Przeważnie to koszty i nasz budżet stoją nam na drodze do zwiedzania świata oraz są przyczyną, że na wycieczki jeździmy rzadko lub na bliskie odległości. Idealnym rozwiązaniem w takim wypadku jest podróżowanie Low Cost. Podróże niskobudżetowe nie są jeszcze tak popularne, jak wczasy all inclusive czy portale rezerwacyjne, ale ich przewagą jest możliwość odwiedzenia wielu miejsc w Europie za cenę dobrej kolacji w restauracji. Czym zatem jest podróżowanie Low Cost i dla kogo są przeznaczone? Odpowiedzi znajdują się poniżej.

Czym są podróże Low Cost?

Podróże Low Cost to wycieczki niskobudżetowe. Ich celem jest zwiedzenie różnych miast Europejskich lub nawet światowych jak najniższym kosztem. Bardzo często są one jedynie dwu, trzy dniowe oraz wymagają od nas przeznaczenia małych sum pieniędzy. W ten sposób podróżować i zwiedzać możemy dowolne miejsce. Jedynie głównym elementem, na który zwracać będziemy uwagę, jest niska cena oraz wybieranie jak najtańszych opcji. W podróżowaniu Low Cost liczy się sam fakt podróżowania, zwiedzania czy wycieczki, którą możemy zrealizować prosto, bo najtańszym kosztem. Ten sposób podróżowania i zwiedzania jest szczególnie popularny do krajów Europejskich oraz sąsiedzkich. Bliska odległość sprawia, że możemy bardzo tanio odbyć taką wycieczkę — nawet w cenie do 100 zł czy 200 zł. W podróżach niskobudżetowych nie uświadczymy drogich hoteli, klas premium w samolotach czy pociągach oraz wielu płatnych atrakcji. W zamian za to bez znacznego uszczuplenia portfela będziemy mogli odbyć ciekawą wycieczkę. Podróże Low Cost wymagają od nas przede wszystkim pozytywnego nastawienia, chęci zwiedzania świata oraz minimalnego wkładu finansowego.

Dla kogo są przeznaczone?

Podróżowanie w stylu Low Cost przeznaczone jest szczególnie dla osób o konkretnym nastawieniu. Teoretycznie z tego rodzaju zwiedzania świata skorzystać może każdy. W praktyce najlepiej będą czuły się w nim osoby, które lubią po prostu podróżować, zwiedzać nowe miejsca, przygody oraz nie lubią rutyny. Podróżowanie Low Cost jest również doskonałą okazją na zwiedzenie wielu miejsc za granicą, jeśli nie posiadamy specjalnego dużego budżetu na taki cel lub nie chcemy wydawać sporych sum na długie pobyty wakacyjne itp. Podróżowanie niskobudżetowe to też idealnie rozwiązanie dla osób, które lubią po prostu przemieszczać się np. latać samolotami, jeździć pociągami i uwielbiają aktywny tryb życia. Dzięki temu osoby takie mogą wyskoczyć na kawę np. do Wiednia i wrócić następnego dnia.

Jak w praktyce przebiega cała wycieczka

Od praktycznej strony podróże Low Cost dają nie mniejszą frajdę oraz radość osobom podróżującym w ten sposób. Dodając do tego minimalne ceny — często podobne do tych z rachunków z zakupów czy kolacji w restauracji, wycieczka taka wydaje się być niezwykle korzystna. Pierwszym krokiem jest ustalenie kierunku wycieczki. Już na samym początku dostrzec możemy pewne różnice między standardowym podróżowaniem. W niskobudżetowej formie kierunek wybieramy na podstawie najniższej ceny. Nasza podróż odbędzie się zatem tam, gdzie dojedziemy najtaniej. W tym celu możemy filtrować portale z biletami autobusowymi, kolejowymi czy systemy rezerwacji lotów.

Kolejnym krokiem jest zarezerwowanie noclegu. Nigdy nie możemy oszczędzać na tym elemencie, gdyż bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze. W tym kroku również kierować będziemy się cenami. Możemy wyszukać oferty hosteli czy tanich noclegów na lokalnych zagranicznych portalach. Możemy też skorzystać z takich stron jak np. Booking. Przeważnie najtańsze noclegi to miejsca w kilkunastoosobowych dormitoriach. Cena za jeden nocleg często zaczyna się już od kilku euro. Choć nie jest to najwygodniejszy sposób nocowania, pozwala poznać wiele nowych osób podobnych do nas czy na spędzanie bezpiecznie nocy w nietypowy sposób.

Żywienie się na miejscu w trakcie wycieczki, wymagać będzie od nas pewnej zręczności. Czasami w hostelu otrzymamy darmowe śniadanie i nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów. Ogólnie zaopatrywać będziemy się w supermarketach, które warto zaznaczyć na mapie przed wyjazdem. Wcześniej warto też wyszukać np. z portalem TripAdvisor tanie kawiarnie, gdzie kupimy kanapkę i kawę, którą wypijemy, patrząc na Dunaj lub wieżę Eiffla.

Przeważnie cała podróż trwać będzie 2-3 dni. W tym czasie możemy korzystać z darmowych muzeów oraz atrakcji czy zwiedzać charakterystyczne punkty dla każdego miasta. Przed wyjazdem warto zaplanować sobie pewną trasę lub okolicę, którą będziemy zwiedzali, oraz dokonać rezerwacji biletów w miejscach, do których będziemy chcieli się dostać. Planując wyjazd w krótkim terminie, powinniśmy także sprawdzić prognozę pogody. Choć nie przewidzimy jej do końca, warto zwiększyć swoje szanse na wycieczkę w słońcu.

Dlaczego warto podróżować w ten sposób?

Podróżowanie Low Cost to jeden z ciekawych pomysłów dla osób lubiących podróże lub chcących zwiedzić Europę, nie wydając przy tym dużych sum pieniędzy. Z podróży niskobudżetowych warto korzystać z kilku powodów. Pierwszym z nich jest możliwość zwiedzenia danego miejsca. Przeważnie nie decydujemy się na wyjazd do Austrii czy Niemiec, gdyż nie mamy wystarczających środków. Dzięki wycieczce weekendowej Low Cost, zwiedzimy przynajmniej jedno miasto i odwiedzimy dany kraj. Ten sposób podróżowania nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu czy brania urlopu w pracy. Wyjeżdżając w piątek wieczorem i wracając w niedzielę wieczorem, nie musimy nawet uprzedzać nikogo o naszym zamiarze. Obecnie podróżowanie po Europie jest też bardzo tanie i proste. Duża ilość przewoźników kolejowych, lotniczych czy autobusowych sprawia, że bilet w cenie kilkunastu złotych za granicę nie jest trudny do odnalezienia w sieci.

Podróże takie są też doskonałą alternatywą dla nudnego spędzenia weekendu czy urlopu w domu. Kolejny podobny weekend z pewnością nie zapadnie nam w pamięci, a szybka wycieczka np. do Pragi zdecydowanie już tak. Przy małym budżecie możemy też poznawać nowe kultury, nowych ludzi i zwiedzać różne miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here