Serce każdego dnia wykonuje intensywną pracę polegającą na pompowaniu krwi do całego organizmu. Zapewnia w ten sposób odpowiednie utlenowanie tkanek oraz ich odżywienie. To z kolei przekłada się na prawidłową pracę poszczególnych narządów i ogólny dobrostan organizmu. Żeby serce mogło prawidłowo funkcjonować musi być zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. Odbywa się to za pośrednictwem naczyń wieńcowych okalających serce.

Jeżeli są one drożne, bez przewężeń i innych amonali, praca serca przebiega prawidłowo. Jednak na skutek nieodpowiedniej diety, niezdrowego stylu życia lub obciążeń genetycznych może dojść do zawału światła naczyń i zakłócenia przepływu krwi. Na odrywającej się ze ściany naczynia blaszce miażdżycowej tworzy się skrzep, który może być odpowiedzialny za całkowitą niedrożność tętnicy wieńcowej.

Taki stan określa się zawałem serca

badanie serca

Kiedy dojdzie do niedrożności naczyń możemy również określić to jako atak serca – objawy mu towarzyszące mogą być niespecyficzne i dlatego warto je poznać .Najczęstszym z objawów jest dyskomfort w klatce piersiowej. Pacjenci odczuwają go jako ból o różnym natężeniu. Nie musi być intensywny, co może być mylnie interpretowane przy rozpoznawaniu ataku serca. Wielu pacjentów określa ból jako uczucie niestrawności czy zgagę. Nie musi mieć on charakteru ciągłego, może się nasilać lub ustępować, jednak należy pamiętać że zawał serca jest stanem zagrożenia życia i nie można bagatelizować żadnych objawów.

Pojawiający się ból może promieniować do lewej ręki, łopatki lub innych okolic ciała. Wielu pacjentów odczuwało ból promieniujący do pleców, szyi i żuchwy.

Niewydolność serca wiąże się także z uczuciem zmęczenia. Mniej wydolne serce nie jest w stanie zapewnić odpowiedni perfuzji tkankowe,j co manifestuje się szybką męczliwością. Jeżeli czujemy się zmęczeni bez uchwytnej przyczyny może być to jednym z objawów zawału serca. W takiej sytuacji zawsze warto udać się do lekarza lub w przypadku zaostrzenia dolegliwości bólowych wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Objawem, który często pojawia się przy rozległych zawałach i tych o dużej dynamice zmian jest pojawienie się „zimnego potu” czyli niezwiązanego z aktywnością fizyczną. Jeżeli towarzyszą mu inne wspomniane objawy powinniśmy reagować jak najszybciej.
Klinicyści i pacjenci podają również skrócony oddech jako jeden z objawów ataku serca. Często towarzyszą mu zawroty głowy i nudności.Pacjenci mówią o przytykaniu oddechu i niemożności oddychania w sposób prawidłowy.

W sytuacjach, w których ma miejsce rozległy zawał lub chory ma inne dolegliwości, często dochodzi do omdleń i utraty przytomności.

Podstawową metodą diagnostyczną, która wykrywa atak serca jest elektrokardiografia. Pozwala ona w sposób nieinwazyjny monitorować pracę serca i wykryć wszelkie anomalie.

Doświadczony kardiolog Wrocław na podstawie EKG jest w stanie określić miejsce niedrożności tętnicy wieńcowej i stopień uszkodzenia mięśnia sercowego.

atak serca – objawy

W przypadku pojawienia się dolegliwości, które mogą być następstwem zawału serca czas ma ogromne znaczenie. Im szybciej uzyskamy pomoc specjalistów z zakresu kardiologi tym mamy większą szansę na przeżycie i cieszenie się dobrym zdrowiem. Niezwykle ważna jest również profilaktyka. Polega ona na zdrowym stylu życia, nie paleniu wyrobów tytoniowych i unikaniu alkoholu. Warto również wprowadzić do swojego życia dietę, taką,która znacznie obniży ryzyko pojawienia się blaszek miażdżycowych i niedrożności naczyń.Ruch jest również sprzymierzeńcem w walce z chorobami serca.

Profilaktyka polega także na systematycznym badaniu swojego stanu zdrowia. Warto upominać się będąc u lekarza rodzinnego o badanie EKG i zbadanie poziomu cholesterolu. Szybkie wykrycie patologicznych zmian w układzie krwionośnym i sercu daje sporą szansę na pełne wyzdrowienie. Należy wsłuchiwać się w swój organizm i w razie pojawienia się objawów zawału serca reagować szybko i zdecydowanie. Często jeden telefon pod numer alarmowy może uratować nam życie. Nie warto czekać z jego wykonaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here