Serce to jedno z najważniejszych elementów ludzkiego organizmu. Dzięki temu narządowi możliwe jest tłoczenie krwi do całego organizmu oraz dostarczanie tlenu do poszczególnych komórek ludzkiego ciała. Od prawidłowego funkcjonowania tego narządu zależy dobre samopoczucie, jak również działanie poszczególnych układów. Jakie choroby serca mogą wystąpić u ludzi?

Czym charakteryzuje się zawał serca?

Jakie objawy mogą sugerować problemu z tym narządem? Jakie przyczyny zawału serca występują najczęściej? Jak postępować podczas zawału? W jaki i sposób udzielić pierwszej pomocy sobie i innym?
Serce to narząd, który narażony jest na wiele chorób i dysfunkcji. Jego prawidłowe funkcjonowanie zależne jest o wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych takich, jak: tryb życia, dieta, stosowanie używek, aktywność fizyczna, stres, sen, choroby towarzyszące i wiele innych. Dysfunkcje związane z pracą serca mogą doprowadzić do wielu zagrożeń zdrowia i życia, jak również pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia.

Do najpopularniejszych i najczęściej diagnozowanych chorób związanych z praca serca są:
– choroby niedokrwienne,
– zawały,
– arytmie – zaburzenia rytmu bicia serca – tachykardia, bradykardia,
– zapalenie mięśnia sercowego,
– zapalenie wsierdzia, osierdzia,
– wady zastawek,
– nerwica serca,
– wiele innych,

Problemy z sercem niekiedy mogą być ciężko wykrywalne i niezauważalne przez człowieka, jednakże większość przypadków charakteryzuje się widocznymi objawami. Wśród najbardziej dostrzegalnych można wymienić: kłucie w okolicach klatki piersiowej, omdlenia, kołatanie serca, szybkie męczenie się, trudności z oddychaniem, ogólne osłabienie, anemia, itp.
Jedną z najgroźniejszych chorób i stanów serca jest jego zawał. Czym jest zawał serca? Jak postępować w przypadku przebycia zawału? Jak pomóc innej osobie, która właśnie przechodzi zawał?

Zawał serca

Zawał serca to stan, który może być efektem wielu innych zaburzeń organizmu. Jest to przede wszystkim skutek zaawansowanej miażdżycy z jednoczesnym zatkaniem żył. Zaburzenie to może powodować nieodwracalne zmiany, jak również doprowadzić do śmierci. Do głównych objawów zawału zalicza się przede wszystkim:
– ból w klatce piersiowej,
– duszność,
– często utrata przytomności,
– blednienie skóry,
– nagła potliwość,
– zwolniony lub przyspieszony rytm serca,
– niepokój,
– osłabienie,
– nudności lub wymioty,
– stan podgorączkowy, itp.

Nagromadzenie większości z tych symptomów może świadczyć o przebywaniu zawału lub stanu zaraz przed.
Wykryte objawy zarówno u siebie, jak i u osób znajdujących się w pobliżu należy potraktować poważnie, ponieważ szybka reakcja i prawidłowa ocena stanu może uratować życie.
Zawał serca – pierwsza pomoc.
Jak radzić sobie z zawałem? Jak pomóc sobie i innym?

Jeżeli osoba zauważy problemy z sercem i typowe objawy zawałowe u siebie, powinna powiadomić o tym osoby znajdujące się pobliżu lub wezwać pomoc np. telefonicznie. Ułożyć się w miejscu bezpiecznym w pozycji siedzącej lub leżącej, rozpiąć koszulę, poluzować krawat, otworzyć okno, aby dostarczyć powietrza.
Jeśli zauważymy objawy zawału u innych ludzi należy zapewnić takiej osobie bezpieczne miejsce. Wezwać pomoc, zadzwonić na pogotowie, od razu informując o stanie pacjenta. Kolejną ważną czynnością, jest sprawdzenie świadomości i przytomności chorej osoby, jak również zapewnienie jej dostępu powietrza.

apteczka

U osób, które straciły przytomność i nie oddychają należy przeprowadzić czynność resuscytacyjno – oddechowe, do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Masaż serca powinien przebiegać w cyklach 30 uciśnięć, 2 wdechy.
Leczenie zawału serca uzależnione jest od stanu pacjenta i rozległości obrażeń i efektów zawału. Wiele przypadków zakończonych jest leczeniem farmakologicznym. Cięższe przypadki poddawane są różnego rodzaju zabiegom na sercu. W niektórych przypadkach, konieczne jest wszczepienie tzw. by – passów.
Zawał serca to bardzo poważny stan, którego nie wolno lekceważyć, a szybka reakcja i prawidłowe działanie może uratować życie niejednego człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here