Warto przede wszystkim mieć świadomość, że Polki dysponują statystycznie zdecydowanie większą wiedzą na temat zawału w porównaniu do Polaków. Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku, gdy jednak ryzyko zawału będzie dotyczyło ich samych niestety bagatelizują występujące objawy. Ponadto kobiety znacznie dłużej niż mężczyźni czekają z wezwaniem pomocy.

Należy wiedzieć, że znaczna większość przedstawicielek płci pięknej (82%) właściwie wskazuje, że ból pojawiający się w klatce piersiowej może oznaczać nie tylko problemy z sercem, ale również zawał. Warto również zaznaczyć, że wspomniana wiedza deklarowana jest przez 69% panów. Ponadto zdecydowana większość pań doskonale zdaje sobie sprawę, jakie mogą być konsekwencje zwlekania z wezwaniem pomocy jeżeli wystąpiłby omawiany zawał serca. W praktyce jednak więcej panów dzwoni na pogotowie w przypadku ewentualnego podejrzenia zawału. Panie narażają tym samym serce na uszkodzenia, które mogą być nieodwracalne.

Jak duże znaczenie ma czas?

Zawał serca u kobiet już w pierwszych minutach doprowadza do nieodwracalnych zmian, które niestety będą postępowały wraz z upływem czasu. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że mają one bardzo duży wpływ na szansę przeżycia, a także jakość życia chorej kobiety po przebytym zawale.

Rekomendowany jest zatem w przypadku wystąpienia zawału możliwie najszybszy kontakt z numerem alarmowym 112, a także wezwanie karetki pogotowia. Warto również mieć świadomość, że co czwarty pacjent niestety umiera przed dotarciem do szpitala. Oznacza to tym samym, że panie zdecydowanie zbyt długo zwlekają z wezwaniem pomocy.

Niezwykle ważne są różnego rodzaju działania edukacyjne. Ponadto według licznych badań przedstawicielki płci pięknej są szczególną grupą w przypadku której reakcja na objawy zawału powinna być zdecydowanie szybsza.

serce

Jakie są objawy zawału?

Warto mieć świadomość, że ogromnym problemem w przypadku pań jest fakt, iż nie zawsze będą występowały typowe objawy dla zawału. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że kobiece zawały zdecydowanie rzadziej będą przebiegały z silnym bólem występującym w klatce piersiowej.

Należy również zaznaczyć, że wspomniany wcześniej ból może występować np. między łopatkami, w nadbrzuszu czy pod łukiem żebrowym. Dodatkowo przedstawicielki płci pięknej znacznie częściej będą odczuwały ucisk albo pieczenie w tzw „dołku”. Panie mogą mieć nawet problemy z oddychaniem.

Oczywiście wszystkie wymienione objawy nie są kojarzone z zawałem, może mieć to zatem związek ze zbyt późnym zareagowaniem na wezwanie pomocy. Kobiety zdecydowanie częściej niż panowie przyznają, że powodem zwlekania z wezwaniem pomocy jest przekonanie, że ból mógł być skutkiem silnych emocji.

Rezultat jest taki, że kobiety znacznie później niż panowie są poddawane leczeniu, którego celem jest udrożnienie zamkniętych naczyń wieńcowych.

zawał u kobiet

Naturalna ochrona

Należy mieć świadomość, że kobiety są wyposażone w naturalny czynnik, który w pewien sposób będzie chronił je przed wystąpieniem chorób serca. Chodzi w tym przypadku o estrogeny, czyli hormony płciowe, które bardzo pozytywnie oddziałują m.in. na śródbłonek. W ten sposób omawiany zawał znacznie rzadziej będzie dotykał młode kobiety (wieku poniżej 55 lat), a także bardzo młode (poniżej 40 lat) w porównaniu do panów w tych samych grupach wiekowych.

Warto również wiedzieć, że z przeprowadzonych licznych badań jednoznacznie można stwierdzić, że młody wiek pań nie będzie ich w żaden sposób chronił przed zawałem serca. Kobiety muszą zdawać sobie sprawę, że do omawianego zawału serca w bardzo młodym wieku mogą przyczynić się także niemierzalne czynniki, do których koniecznie trzeba zaznaczyć nadmierną pracę.

Ryzyko

Trzeba zaznaczyć, ze ochronne działanie wspomnianych estrogenów zakończy się z gwałtownym spadkiem ich produkcji, czyli po menopauzie. Oznacza to tym samym, że zachorowalność na zawał serca będzie bardzo podobna, a nawet większa niż w przypadku panów. Ponadto według statystyk panie z zawałem serca są przeciętnie siedem lat starsze od mężczyzn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here