Jednym z podstawowych badań służących ocenie pracy serca jest elektrokardiografia. Znana w skrócie jako EKG, jest badaniem zupełnie bezpiecznym dla człowieka i w dodatku całkiem bezinwazyjnym. Podczas badania nie ma mowy o jakiejkolwiek ingerencji w organizm. I dlatego tak szybko można ją wykonać.

A na czym to badanie polega? Ogólnie rzecz ujmując, badanie to pozwala odtworzyć rytm pracy serca. I to na papierze. W tym celu na ciele pacjenta umieszcza się specjalne elektrody. Ich zadaniem jest przesyłanie impulsów pracy serca do urządzenia, które te impulsy rejestruje, a następnie zapisuje. I chociaż może trudno to sobie wyobrazić, ten niewielki w sumie kawałek papieru, zawiera całe mnóstwo informacji na temat tego, jak serce badanej osoby pracuje.

A to wykonuje cały czas szaloną pracę. I wykonuje ją w powtarzalnych cyklach. Te cykle bardzo gęsto ustawione są obok siebie w każdym wierszu na wydruku badania. Każdy cykl zajmuje zaledwie kilka centymetrów. Tymczasem tych kilka centymetrów to moment, w którym krew napływa do przedsionków, przedsionki i komory się kurczą, aż ostatecznie krew z serca zostaje wypompowana. Tak naprawdę w tych kilku centymetrach zawarta jest cała istota pracy serca.

ekg

A jak wygląda interpretacja ekg?

Interpretacja badania ekg to analiza tak zwanych sześciu załamków oraz trzech odcinków wplecionych między załamki. Każdy z nich to odrębna i bardzo ważna informacja. I każdą z nich odrębnie należy odczytać. Ale sama interpretacja wymaga już holistycznego podejścia. A to oznacza, że wszystkie dane muszą być zebrane razem i razem zinterpretowane. Tyko wtedy interpretacja ekg jest najbardziej rzetelna.

Patrząc na to, jak wgląda interpretacja wyników badania, nie sposób nie odnieść wrażenia, że dla laika nie jest ona możliwa. I faktycznie, nawet jeśli ktoś przeczyta, jak nazywają się poszczególne załamki i za co odpowiadają, pozostanie kwestia tego, czy na rysunku leżą na dobrych wysokościach. I właśnie dlatego interpretację zawsze należy pozostawić lekarzowi. Tylko on jest wstanie powiedzieć, że wynik wskazuje na prawidłową, czy nieprawidłową pracę serca.

A co można z ekg odczytać? I tu po raz kolejny można się zaskoczyć. Interpretacja ekg pozwala odpowiedzieć na dziesiątki, a nawet setki pytań dotyczących pracy serca. To ogólne brzmi: czy pracuje prawidłowo. Ale poza ogólnym jest wiele pytań szczegółowych, w tym na przykład o pracę i stan samych przedsionków. Z badania można na przykład odczytać ich migotanie, trzepotanie, czy przerost. Podobnie jest z komorami. Te również podlegają ocenie w badaniu ekg. Poza tym ekg jest badaniem, które precyzyjnie wskazuje między innymi na niedotlenienia, zawały czy uszkodzenia serca. Jest tak wiele problemów, schorzeń, czy stanów patologicznych, które badanie ekg jest wstanie szybko wykryć, a przecież wczesna diagnoza to zawsze większe szanse na wyleczenie.

medycyna

A kiedy powinno się robić badanie ekg?

Zawsze wtedy, gdy pacjent ma objawy sugerujące, że serce może nie pracować prawidłowo. Oczywiście badanie to może potwierdzić podejrzenia, ale też może je wyeliminować. I to też jest zawsze cenne. Bo jeśli badanie wykazuje, że serce pracuje prawidłowo, otwierają się nowe możliwości diagnostyczne. Lekarz wie, że musi szukać innej przyczyny. I łatwiej jest wtedy ją znaleźć. Poza tym informacja o tym, że serce pracuje prawidłowo, to informacja niezwykle cenna. Chyba każdy chciałby mieć świadomość, że jego serce jest zdrowe.

Mówiąc o badaniu ekg, należy powiedzieć również o jeszcze jednej bardzo ważnej sprawie. Chodzi tu o wczesne wykrycie stanów patologicznych, które w przyszłości mogłyby zagrozić nawet życiu. Badanie to należy więc traktować też jako profilaktykę. Jeśli ktoś bada serce i okazuje się, że nie pracuje ono prawidłowo, od razu można podjąć leczenie. Nieleczone patologie mogłyby natomiast doprowadzić na przykład do zawału serca. A ten niestety jest bardzo groźny. I nawet, gdy pacjent przeżyje, w sercu pozostaje ślad do końca życia. Upośledzone serce nie wraca do swojej dawnej sprawności. Dlatego też w pewnym wieku badanie to powinno być normą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here