Dbanie o swoje zdrowie jest niezwykle istotne. Właśnie z tego powodu ludzie udają się do lekarzy pierwszej pomocy, a ci w razie wątpliwości mogą ich skierować do lekarzy specjalistów.
Bardzo wielu pacjentów trafia między innymi do kardiologów. Pomocnym narzędziem w ustalaniu prawidłowości pracy serca jest aparat holtera. Dzięki niemu można obserwować reakcję narządu przez cały dzień, co pozwala lepiej zrozumieć różne zaburzenia.
Sprzęt jest montowany przez lekarza i składa się z sześciu elementów. Pięć specjalnych elektrod jest przyklejana dookoła serca, a czytnik znajduje się na pasku przy talii. To właśnie on stanowi główne centrum dowodzenia aparatu i zapisane w nim dane są potem analizowane. Oczywiście zapis jest czytelny wyłącznie dla osób znających się na ekg. Wiele osób zadaje pytanie lekarzom o sposób zachowania się podczas badania. W końcu ma się przyczepiony aparat i przez pewien czas każdemu towarzyszy dyskomfort. Zalecenia są jasne. Aparat jest założony po to, by obserwować czynność serca podczas dnia i wykonywania normalnych czynności, więc nikt nie powinien się szczególnie ograniczać.
Wręcz przeciwnie. Im bardziej naturalnie będziemy się zachowywać tym większa szansa na to, że uda się zarejestrować wszelkie nieprawidłowości. Dlatego też należy udać się do pracy, spacerować, robić zakupy. Być może uda się uchwycić powody, dla których pacjentowi robi się słabo podczas kierowania samochodem lub czuje zawroty głowy podczas zmiany pozycji ciała. Jedyną niedogodnością związaną z noszeniem aparatu jest konieczność bycia systematycznym w robieniu notatek. To od pacjenta zależy ile informacji przekazanych lekarzowi będzie rzetelnych, a ile zafałszowanych.
Chcąc uzyskać jak najbardziej pozytywny efekt noszenia holtera przy sobie trzeba być skrupulatnym. Zapisujemy co robiliśmy i o jakiej porze. Nie można pominąć również czasu posiłku. Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy, która powinna się wszystkim wydać oczywista. Podczas wykonywania badania nie można się kąpać. Powód jest prozaiczny. Otóż aparat jest nie odporny na kontakt z wodą i może ulec zniszczeniu, a przecież ma służyć także innym pacjentom. Powinniśmy wszyscy dbać o dobro publiczne, by społeczeństwo było zdrowsze.
Dodatkowo należy systematycznie sprawdzać stan przyklejenia elektrod do skóry, ponieważ czasami mogą się one odklejać. Lekarz z pewnością poinformuje w jaki sposób elektrody powinny stykać się z powierzchnią, aby dawać jak najwięcej informacji na temat pracy serca. Pewnie również przypomni o podstawowych zasadach używania sprzętu, szczególnie osobom pierwszorazowym. W końcu pomiar tym aparatem jest wykonywany nie tylko u ludzi starszych i schorowanych, którzy męczą się z chorobami serca przez wiele lat. Wiele młodych osób także musi poddać się szczegółowej diagnostyce, aby wykluczyć inne stany patologiczne w organizmie.
Ponadto coraz częściej dzieci mają problemy sercowe i one także nie są wykluczone z tego typu badań, chociaż oczywiście w ich przypadku noszenie przez dwadzieścia cztery godziny aparatu może okazać się bardziej problematyczne. W końcu każde dziecko jest ruchliwe i interesuje go zabawa tym co jest zakazane. Dlaczego specjaliści tak chętnie korzystają z tego typu urządzenia? Przede wszystkim z powodu możliwości obserwacji pracy serca przez całą dobę, nawet w trakcie snu. Paradoksalnie to właśnie wtedy może dochodzić do patologii, o których pacjenci nie mają pojęcia.
Teoretycznie czynność serca nie powinna być wtedy wzmożona, jednakże w wielu przypadkach okazuje się, iż jest problem z przewodnictwem. Stałe monitorowanie funkcji tego najważniejszego narządu jest konieczne, by określić w jaki sposób można pomóc pacjentowi i zapobiec dalszej destrukcji. Pewnie teraz padnie pytanie o to co złego może spowodować zakłócona praca serca nocą? Otóż jak wiadomo narząd pompuje krew do tętnic i odbiera ją z żył. Od jego pracy zależy ukrwienie wielu narządów. Jeżeli będzie ono niedostateczne to może nastąpić niedotlenienie całego organizmu.