Choroby układu krwionośnego co roku zabierają tysiącom Polaków nadzieję na lepsze jutro. Niedokrwienie serca, miażdżyca, arytmia, nadciśnienie są zmorami, które bardzo łatwo spotkać u osób starszych. Niemal każda osoba po sześćdziesiątym roku życia zmaga się z jedną z tych dolegliwości. Niestety choroba wieńcowa, czyli niedokrwienie serca, może prowadzić do śmierci. Niedostateczna praca serduszka uniemożliwia zaopatrzenie narządu w tlen, przez co komórki stają się rozleniwione, aż w końcu obumierają.

Sama dolegliwość bywa bardzo bolesna, a w nomenklaturze naukowej zwie się dusznicą bolesną. Pacjenci przeżywający atak skarżą się na ogromne kłopoty z oddychaniem oraz palący ból za mostkiem, który może promieniować. Dodatkowo charakteryzują go jako duże poczucie ucisku w danym punkcie. Oczywiście wszystkie dolegliwości są związane z niedostatecznym dotlenieniem serca, a przez to jego słabszą pracą. Poza typowymi powodami choroby wieńcowej ból mogą spowodować także codzienne sytuacje. Stresująca praca lub rozmowa, nadmierny wysiłek fizyczny i nerwica lękowa dość często dają tego typu objawy.

karetka pogotowia

Dusznicę należy zwalczać farmakologicznie, jednak istotna jest także walka z główną przyczyną. Dzisiejszy świat obfituje w wiele sytuacji zagrażających bezpieczeństwu psychicznemu. Ciągła troska o spłacanie kredytów, walka o pozostanie asertywnym, porównywanie się z innymi… Wszystko to może spowodować choroby serca. Warto znaleźć sposób na odstresowanie i spróbować zwolnić. Być może taka prewencja pomoże zwalczyć objawy na wiele lat. Nie bagatelizujmy również codziennych nawyków. Niedokrwistość serca powstaje w dużej mierze przez zwapnienie cholesterolowe tętnic, czyli miażdżycę serca.

Tkanki przestają być elastyczne, wzrasta ciśnienie krwi i konieczność mocniejszej pracy serca. Wraz z upływem czasu może się ono okazać przemęczone i osłabione. Właśnie wtedy ujawniają się skutki wieloletniej złej diety, nadmiaru soli i braku aktywności fizycznej. Wszyscy powinni dbać o to, aby narząd funkcjonował jak najdłużej w dobrym stanie. W jaki sposób można to zrobić? Zachowując się odwrotnie do wyżej wymienionych działań. Regularne ćwiczenia fizyczne i zrównoważona dieta powinny wystarczyć. W połączeniu z unikaniem stresu walka o zdrowie będzie wygrana.

Istotne jest także regularne odwiedzanie lekarza, który wykryje wszystkie możliwe nieprawidłowości. Dbanie o swoje zdrowie powinno być priorytetem każdego świadomego człowieka. Bardzo wielu pacjentów z powodu kłopotów z sercem trafia do kardiologów, którzy mogą zlecić analizę czynności narządu za pomocą aparatu holtera. Niepozorna skrzyneczka przyczepiona na pasku w okolicach talii pozwala obserwować reakcję narządu przez cały dzień. Dodatkowo umożliwia analizę funkcji serca w trakcie odpoczynku w nocy, co jest nie mniej istotne. Aparat składa się z pięciu specjalnych elektrod oraz sprzętu zapisującego badanie.

stetoskop

Najprawdopodobniej pielęgniarka lub lekarz poinformują w jaki sposób korzystać ze sprzętu, by dał on jak najwięcej informacji na temat pracy serca i się nie zepsuł. Niezwykle dużo pacjentów musi poddać się tak szczegółowej diagnostyce, by móc wykluczyć możliwe inne stany nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. Polacy są pozytywnie nastawieni do specjalistycznych badań, dlatego ci, którzy mają problemy sercowe chętnie poddają się długotrwałemu badaniu aparatem. Oczywiście stałe monitorowanie funkcji serca jest konieczne, by określić jaki sposób leczenia będzie najbardziej odpowiedni dla danej osoby.

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie można całkowicie pomóc pacjentowi i zapobiec dalszej destrukcji, jeżeli dana osoba sama nie zechce zmienić szkodliwych nawyków żywieniowych. Ciągłe jedzenie potraw tłustych i pełnych konserwantów z pewnością nie zapewni wyzdrowienia. Istotne jest to, by ograniczyć sól, przetworzone węglowodany oraz nasycone tłuszcze. To one powodują zakłóconą pracę serca i niedostateczne dotlenienie. Bardzo ważne jest także codzienne uprawianie sportu, który będzie poprawiać ogólną wydolność organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here