Przerost bakterii w jelicie cienkim, znany również jako SIBO (z ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth), to schorzenie, które jest się coraz bardziej rozpowszechnione wśród pacjentów. SIBO jest stanem, w którym bakterie, które normalnie występują w jelicie grubym, nadmiernie namnażają się w jelicie cienkim. To zaburzenie może prowadzić do wielu dolegliwości, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, gazy, biegunki i zaparcia, a nawet problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć SIBO, jego diagnozę i leczenie.
Diagnoza SIBO
Rozpoznanie SIBO jest kluczowe dla skutecznego leczenia tego schorzenia. Najważniejszym i obecnie najlepszym narzędziem wykorzystywanym w diagnostyce przerostu bakterii w jelicie cienkim jest wodorowo-metanowy test na SIBO. Jest to badanie należące do grupy testów oddechowych. Procedura ta polega na podaniu pacjentowi specjalnego roztworu zawierającego laktulozę lub glukozę, a następnie monitorowaniu poziomu wodoru i metanu w wydychanym powietrzu. Nadmierny wzrost bakterii w jelicie cienkiego prowadzi do produkcji wodoru i/lub metanu, które są wydalany z organizmu przez płuca. Wzrost stężenia wodoru i metanu w wydychanym powietrzu, w określonym czasie po podaniu laktulozy i glukozy, może sugerować obecność SIBO.
Kolejnym rodzajem testu na SIBO jest test aspiracji treści jelitowej. W tej procedurze lekarz pobiera próbkę treści jelitowej i bada ją pod kątem obecności nadmiernie rosnących bakterii. To bardziej inwazyjna metoda, ale może dostarczyć precyzyjniejszych wyników.
Cena testu nWarto zaznaczyć, że cena testu na SIBO może być zróżnicowana, w zależności od kraju, placówki medycznej i wybranej metody diagnostycznej. Jednak w porównaniu z potencjalnymi konsekwencjami nierozpoznanej i nieleczonej SIBO, koszty testu są zazwyczaj uzasadnione.
Jak się przygotować do wodorowo-metanowego testu na SIBO
Jeśli lekarz zaleci test na SIBO, istnieje kilka kroków, które pacjent powinien podjąć, aby odpowiednio się przygotować.
Przestrzeganie tych zaleceń może wpłynąć na dokładność wyników testu na SIBO. Jak się przygotować do testu wodorowo-metanowego? Poznaj najważniejsze kroki:
Zaprzestanie probiotyków: Jeśli pacjent przyjmuje suplementy probiotyczne, należy przerwać ich stosowanie 3 dni przed badaniem.
Dieta: Dzień przed badaniem należy unikać pokarmów ciężkostrawnych i pokarmów bogatych w węglowodany i prebiotyki.
Przed badaniem testem na SIBO należy być na czczo 14 godzin, można pić wodę.
Przygotowanie do testu na SIBO obejmuje także przygotowanie psychiczne, mianowicie rozważenie, możliwości pozytywnego wyniku. Co oznacza obecność schorzenia. Ważne jest, aby pacjent był gotowy na dalsze kroki, w tym leczenie i wprowadzenie zmian nawyków żywieniowych.
Jeśli wynik testu na SIBO wskazuje na obecność tego schorzenia, lekarz powinien dobrać odpowiedni antybiotyk, który wyeliminuje nadmiar bakterii w jelicie cienkim. Warto podkreślić że podczas kuracji dobrze zastosować też odpowiedni probiotyk, który powinien zostać wskazany przez specjalistę.
Ważnym elementem leczenia SIBO jest także odpowiednia dieta. Pacjenci często muszą dostosować swoje nawyki żywieniowe, mianowicie ograniczyć produkty, które mogą sprzyjać wzrostowi bakterii. Jedną z najpopularniejszych diet stosowanych przez osoby w trakcie i po leczeniu SIBO, jest dieta low FODMAP (o niskiej zawartości łatwo fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli).
Podsumowując, SIBO to schorzenie jelita cienkiego, które może powodować liczne dolegliwości. Diagnoza SIBO jest kluczowa, a jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych jest wodorowo-metanowy test na SIBO. Przygotowanie do testu oraz dokładność przestrzegania zaleceń specjalisty mają istotny wpływ na dokładność wyników. Leczenie SIBO obejmuje antybiotyki i dietę. Warto zaznaczyć, że w przypadku podejrzenia SIBO, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie zaplanować odpowiednią diagnostykę i leczenie.