Wysiłkowe nietrzymanie moczu to bardzo rozpowszechniony rodzaj nietrzymania moczu. Szacuje się, że występuje ono najczęściej wśród pacjentów w różnym wieku. Choć dotyka również mężczyzn, zdecydowanie bardziej na jego wystąpienie narażone są kobiety. Jak sama nazwa wskazuje, do jego występowania przyczynia się nadmierny wysiłek fizyczny, przez który dochodzi do osłabienia siły mięśni Kegla. Pomimo tego, że w niektórych przypadkach trudno uniknąć czynników wywołujących ten rodzaj nietrzymania moczu, na szczęście można skutecznie walczyć z jego skutkami. Sprawdźmy w jaki sposób.

Skąd się bierze wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Utrata kontroli nad pęcherzem zawsze jest wynikiem osłabienia siły mięśni dna miednicy, in. mięśni Kegla. Może dochodzić do niej na skutek działania różnych czynników. Jednym z nich jest nadmierny wysiłek, będący rezultatem zarówno wytężonej pracy fizycznej, jak i w przypadku kobiet przebytej ciąży oraz porodu.

Charakterystyczną cechą wysiłkowego nietrzymania moczu jest to, że w początkowym stadium do niekontrolowanego wycieku moczu zazwyczaj dochodzi w określonych sytuacjach. Poza wzmożonym wysiłkiem do mimowolnego upuszczania moczu może dojść również podczas śmiechu, kichania oraz kasłania. Dzieje się tak dlatego, że w każdym z tych momentów w jamie brzusznej wrasta ciśnienie, co skutkuje zwiększeniem nacisku na mięśnie dna miednicy. Jeśli są one osłabione, wówczas nie są w stanie kontrolować wyciekającego moczu poprzez zacisk cewki moczowej. Brak podjęcia działań mających na celu wzmocnienie mięśni Kegla może skutkować dalszym pogłębianiem problemu. Wraz z upływem czasu wysiłkowe nietrzymanie moczu może przybierać na sile, co oznacza, że mocz może mimowolnie wyciekać także podczas niewielkiej aktywności, a nawet w przypadku jej braku.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – i co dalej?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu wymaga podjęcia leczenia. Zazwyczaj polega ono na ćwiczeniu mięśni Kegla. Ćwiczenia te powinny być wykonywane w taki sposób, aby angażować odpowiednią grupę mięśni. Jeśli nie będą przeprowadzane poprawnie, wówczas mogą nie przynieść spodziewanych rezultatów, a nawet spotęgować problem utraty kontroli nad pęcherzem. Istotne jest więc to, aby ćwiczenia mięśni dna miednicy wykonywać pod opieką specjalisty. Niezbędna do tego celu jest konsultacja medyczna. Jej przeprowadzenie jest ważne również dlatego, że niekiedy przyczyny nietrzymania moczu mogą być złożone i wyeliminowanie zaledwie jednej z nich może okazać się niewystarczające do odzyskania pełnej kontroli nad pęcherzem.

W skuteczności zażegnania problemów z nietrzymaniem moczu dużą rolę odgrywa również czas. Im szybciej zostaną wdrożone odpowiednie metody postępowania, tym większa szansa na zahamowanie rozwoju dolegliwości. Do zasięgnięcia opinii lekarza powinno skłonić każdorazowe mimowolne upuszczenie choćby niewielkiej ilości moczu, bez względu na okoliczności. Mimowolne oddawanie moczu, nawet jeśli pojawia się sporadycznie, zawsze bowiem jest sygnałem informującym o tym, że z układem moczowym dzieje się coś niepokojącego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here