Popękana skóra na piętach to częsta dolegliwość stóp, którą mogą wywoływać różne czynniki, w tym niewłaściwa pielęgnacja oraz niektóre choroby, w pierwszej chwili niekoniecznie kojarzone z tą przypadłością. Warto zatem w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojemu organizmowi i znaleźć przyczynę suchej, pękającej skóry na piętach, a także nie tylko ją leczyć ale i zapobiegać nawrotom, stosując specjalne preparaty jak np. maść na pękające pięty.

Dlaczego pęka skóra na piętach?

Skóra na stopach jest dobrym odzwierciedleniem stanu naszego organizmu, a widoczne na niej zmiany, są nie tylko problemem estetycznym i niedogodnością, ale również zwiększają ryzyko wystąpienia zakażeń grzybiczych czy bakteryjnych. Jedną z częstych przyczyn problemów ze skórą na stopach jest niedoczynność tarczycy. Dlaczego pękają pięty w tej chorobie? Przez nieprawidłową pracę gruczołu tarczycy dochodzi do problemów z krążeniem, a także zaburzeń przemiany materii, które skutkują zwiększeniem masy ciała mimo słabnącego apetytu. Charakterystyczne w tej chorobie są także obrzmienia i opuchnięcia stóp i dłoni, co także zwiększa prawdopodobieństwo, że pojawi się sucha pękająca skóra na piętach. Kolejną chorobą, w której występują takie problemy jest cukrzyca, związana z brakiem lub niedoborem insuliny. W związku z tym komórki nie przyswajają w prawidłowy sposób glukozy, której poziom w organizmie wzrasta. To natomiast pociąga za sobą uszkodzenia naczyń krwionośnych, zaburzenia krążenia oraz uszkadzanie narządów wewnętrznych, w tym również nerwów, powodując nasilenie bólu, przede wszystkim na stopach. Zmiany na skórze stóp to wówczas głównie zaburzenia sprężystości i nawilżenia skóry, pojawienie się zmian, a często również ognisk martwicy i pękająca skóra pięt. Jest to tzw. zespół stopy cukrzycowej.

Pękające pięty to także jeden z objawów atopowego zapalenia skóry, w przebiegu którego charakterystyczne jest jej rogowacenie i przesuszenie wynikające ze wzrostu utraty wody przez naskórek. Odmianą AZS jest atopowa stopa zimna, w której skóra stóp jest ekstremalnie sucha, silnie się łuszczy i ma miejsce bolesne, podatne na zakażenia pękanie skóry pięt.

Co na popękane pięty czyli właściwa pielęgnacja to podstawa

Nieodzownym elementem łagodzenia objawów zaprezentowanych schorzeń jest właściwa pielęgnacja skóry stóp. Jej głównym zadaniem jest łagodzenie zmian, jak również zapobieganie ich nawrotom. Zatem co na pękające pięty? Polecanym preparatem jest np. maść na pękające pięty ochronna Craced Heel Protector od Pharm Foot, której składnikami aktywnymi są m.in. oliwa ozonowana, alantoina, mocznik oraz pantenol. Maść ma właściwości odżywcze i doskonale sprawdza się w intensywnej regeneracji przesuszonej skóry stóp pomagając na pękające pięty. Jest szczególnie polecana do pielęgnacji wrażliwych stóp osób chorych na cukrzycę. Podstawą działania maści jest tworzenie warstwy okluzyjnej na skórze, a przez to ochrona przed nadmiernym odwodnieniem skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here