Szczupły i dodatkowo delikatnie umięśniony brzuch jest marzeniem nie tylko mężczyzn, ale także i kobiet. Być może sama już od jakiegoś czasu starasz się o niego zawalczyć. Zapisałaś się na siłownię bądź postawiłaś na treningi w domu i każdego dnia intensywnie maltretujesz swoje mięśnie brzucha, byleby tylko latem móc odsłonić ich przepiękny zarys. Chcesz, by inni podziwiali twoją sylwetkę, ale przede wszystkim robisz to dla siebie, bo wiesz, że gdy poczujesz się atrakcyjniej, poprawi się twoja ogólna samoocena. No to jakie ćwiczenia na brzuch warto wykonywać, by zarazem go wzmocnić, jak i wyszczuplić jego środkową część? Jak powinny wyglądać treningi tej partii ciała, by nareszcie okazały się w stu procentach efektywne?

Jedną rzecz musisz sobie uświadomić na samym początku. Nie da się jednocześnie rozbudowywać mięśni i spalać tkanki tłuszczowej. Musisz zdecydować się na coś jednego. Jeżeli więc wciąż borykasz się ze sporą nadwagą lub otyłością, w pierwszej kolejności skoncentruj się na pozbyciu się wszystkich zbędnych kilogramów i wyszczuplij sylwetkę, a dopiero potem buduj mięśnie. Ćwiczenia na pewno będą pomocnym narzędziem w okresie redukcji, ale musisz jednak połączyć je z jakościową dietą, bo niestety można bardzo ciężko trenować, a i tak nie chudnąć. Liczy się ogólny bilans kaloryczny. Jeżeli twój organizm w ciągu dnia dostaje więcej, niż rzeczywiście potrzebuje – tyjesz, a gdy zapewniasz mu mniej kalorii – chudniesz. To bardzo proste. Teoretycznie więc mogłabyś jeść to, co dotychczas, a jeżeli nie przekraczałabyś swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, kilogramy powoli zaczęłyby spadać. Zadbaj jednak o jakość dostarczanego pożywienia. Wybieraj nie tylko to, co niskokaloryczne, ale przede wszystkim to, co zdrowe. Wygląd ciała (w tym także i brzucha) często zależy właśnie od tego, co wprowadzamy do naszych organizmów. A zdrowa dieta z całą pewnością nie będzie składać się z przetworzonych pokarmów, chipsów, frytek czy twoich ukochanych czekoladek.

A jakie ćwiczenia na brzuch wykonywać w okresie spalania tkanki tłuszczowej i ogólnego kształtowania sylwetki? W żadnym wypadku nie musisz się katować codziennymi seriami kilkuset brzuszków. Nie jest to zbyt efektywne ćwiczenie, a już na pewno nie powinno się go wykonywać w tak wielu powtórzeniach. A do spalenia tkanki tłuszczowej tak naprawdę w ogóle nie potrzebujesz siłowych treningów. Póki co, póki skupiasz się na redukcji, nie jesteś w stanie budować mięśni, dlatego koncentruj się na swoim celu i to do niego dopasuj rodzaj aktywności fizycznej. A naukowcy oraz trenerzy personalni są w tej kwestii zgodni. Treningiem najszybciej spalającym tkankę tłuszczową jest trening interwałowy. Na czym on polega? Otóż przeplatasz w nim wysiłek o bardzo wysokiej intensywności z wysiłkiem, który jesteś w stanie wykonywać przy umiarkowanym tętnie. Możesz go wykonać np. na bieżni. W jednym treningu staraj się naprzemiennie biec sprintem przez pół minuty, a potem przejdź do truchtu i kontynuuj go przez ok. kilka minut – aż do unormowania oddechu i tętna. Powtórz taki cykl kilkukrotnie. Trening interwałowy może trwać bardzo krótko (np. dwadzieścia minut), ale i tak jest on najlepszym narzędziem do spalania tkanki tłuszczowej i przyspieszania tempa metabolizmu.

Pozbycie się nadmiaru kilogramów i tkanki tłuszczowej nie jest wbrew pozorom aż tak trudną sprawą. Połączenie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety z regularnymi treningami interwałowymi zagwarantuje ci takie efekty, o jakich do tej pory mogłaś tylko pomarzyć. A gdy już zrzucić cały zbędny tłuszczyk z ciała, naturalnie przejdziesz do budowania sylwetki. Wtedy będziesz mogła już poszukać wartościowych treści na temat tego, jakie ćwiczenia na brzuch wykonywać, by zarysować na nim widoczne mięśnie. Do wyboru jest naprawdę wiele świetnych ruchów, które stymulują do wzrostu poszczególne części brzucha. Nie możesz bowiem ćwiczyć wyłącznie mięśni prostych. Za wygląd brzucha odpowiadają także mięśnie skośne (zewnętrzne i wewnętrzne) oraz mięsień poprzeczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here