Prawidłowo noszona soczewka nigdy nie powinna sama z siebie pęknąć. Istnieją jednak sytuacje, w których może dojść do uszkodzenia struktury soczewki, co może doprowadzić w konsekwencji do jej pęknięcia. Nie należy się jednak tym martwić, ponieważ takie sytuacje są bardzo rzadko.

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednie soczewki?

Producenci oferują wiele rodzajów soczewek kontaktowych. Jedne mają budowę zaokrągloną, inne z kolei wykonane są z cieńszego materiału, a jeszcze inne mają znacznie większą przepuszczalność tlenu. Na rynku znajdziemy również takie, które posiadają w sobie wszystkie wymienione powyżej cechy. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zainwestować w soczewki czy okulary?

Najważniejsze jest to, aby przy ich wyborze zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. To właśnie struktura soczewek kontaktowych ma główny wpływ na ich odporność oraz różnego rodzaju odkształcenia.

Jak zakładać soczewki by nie doszło do pęknięcia?

Soczewki kontaktowe należy zakładać i zdejmować opuszkami palców. Jeśli zdecydujemy się na te wykonane z delikatnego tworzywa, to musimy się z nimi obchodzić z należytą ostrożnością. Niestety wiele osób dotyka szkła kontaktowe paznokciami, co jest dużym błędem, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia.

Zakładając soczewki należy pamiętać o tym, aby:

• umieścić soczewkę na palcu wskazującym, a drugą ręką rozchylić powiekę. Dolną powiekę przytrzymujemy kciukiem, a górną palcem wskazującym,
• podczas aplikacji patrzymy w górę, po czym lokujemy szkło kontaktowe w dolnej części oka,
• powoli zamykamy powieki i mrugamy kilka razy. W ten sposób soczewka sama się już ułoży w centralnej części oka.

Dlaczego należy kontrolować poziom nawilżenia soczewek?

Soczewki to delikatne produkty, które łatwo można uszkodzić, dlatego należy pamiętać o regularnym stosowaniu płynów do soczewek oraz kropli do oczu. Preparaty pozwolą zadbać o odpowiednie nawilżenie, dzięki czemu szkła będą odporne na uszkodzenia, a także bezpieczne dla oka.

Wiele osób jest podatnych na wysuszenie oczu, dlatego ważna jest ich obserwacja oraz regularne zakrapianie. Oczywiście bezwzględnie istotne jest również to, aby wybrać dobrze dopasowane i uwodnione soczewki kontaktowe.

Czy soczewka może pęknąć w pojemniku do ich przechowywania?

Trzeba pamiętać również o tym, aby pojemnik do przechowywania soczewek kontaktowych był po same brzegi wypełniony płynem. Jeśli o tym zapomnimy, to może dojść do sytuacji, w której przylgną do ścianek naczynia i przy ich wyjmowaniu mogą zostać uszkodzone, a nawet mogą pęknąć. Natomiast jeśli nawet niewielki fragment soczewki nie będzie w pełni zanurzony w płynie, to doprowadzi to do wysuszenia, co w konsekwencji będzie skutkować uszkodzeniem soczewek i niezdatnością do użytku.

Czy soczewki mogą pękać?

Wiele osób z obawy przed uszkodzeniami zastanawia się nad tym czy lepiej wybrać soczewki czy okulary. Większość osób decyduje się na zastąpienie zwykłych okularów soczewkami, ponieważ są one zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu.

Niestety czasami może się zdarzyć sytuacja, w której soczewki mogą pęknąć. Jest to spowodowane głównie naszymi własnymi działaniami. Jeśli chcemy mieć idealnie dopasowane szkła kontaktowe, to warto dokładnie sprawdzić je przed założeniem oraz ocenić prawidłowość widzenia zaraz po założeniu. Gdy dobierzemy odpowiednie szkła, musimy już tylko pamiętać o właściwej pielęgnacji, aby nie doszło do żadnych uszkodzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here