Aby hala magazynowa spełniała swoje zadanie, powinna ona być przygotowana w ściśle określony sposób. Przede wszystkim warto postawić na konstrukcję szybką w budowie i funkcjonalną – taką, której przestrzeń będziemy mogli maksymalnie wykorzystać do magazynowania towarów zróżnicowanego rodzaju. Na co należy zwrócić uwagę, by taką hale poprawnie przygotować?

Odpowiedni układ planimetryczny

Dlaczego poprawnie zaprojektowane hale powinny posiadać odpowiedni układ planimetryczny? Ponieważ umożliwia wyczerpanie pełni ich możliwości i efektywne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Hala o prawidłowym układzie planimetrycznym powinna między innymi:

– swobodne i bezpieczne dojście do wszelkich przechowywanych w hali towarów
– elastyczność i mnogość tychże miejsc
– łatwe i szybkie kontrolowanie i zarządzanie przechowywanymi towarami
– zmniejszenie ilości przeładunków do możliwie jak najmniejszej

Na co zwrócić uwagę planując budowę hali?

Aby hala spełniała te zadanie, należy odpowiedzialnie podejść do tematu jej budowy już na etapie planowania. Wysokiej jakości hale magazynowe powinny przede wszystkim uwzględniać już na planie:

– obszar przyjmowania towarów
– obszar ładowania towarów
– obszar realizacji wysyłek
– obszar magazynowy

Hala musi być rozplanowana w taki sposób, aby zapewniała łatwy logistycznie dostęp do każdego z tych obszarów. Powinna ona być, w miarę możliwości, pozbawiona tak zwanych wąskich punktów – miejsc, w których niewielka ilość wolnej przestrzeni ogranicza prędkość pracy, a co za tym idzie zmniejsza również jej efektywność.

Odpowiednia konstrukcja

Kolejną (a w zasadzie podstawową) kwestią, na jaką należy bezwzględnie zwrócić uwagę, jest poprawna konstrukcja hali. Zarówno wybór materiałów do poszycia, szkieletu oraz fundamentów hali musi być wykonany “z głową”, ponieważ zależy od niego przecież bezpieczeństwo przebywających w niej osób. Jaki będzie więc najlepszy?

Zdecydowanie zalecane jest wykorzystanie do konstrukcji wysokiej jakości stal – zarówno do wykonania szkieletu, ścian, jak i poszycia hali. Zapewnią one odporność zarówno przed silnym wiatrem, jak i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego warto skorzystać z gotowych rozwiązań je wykorzystujących – na przykład oferowanych przez Kobexstal.pl.

W przypadku hal wykorzystywanych sezonowo, dobrym wyborem jeśli chodzi o poszycie może okazać się również PCV. Niemniej jednak, poszyć PCV nie cechują tak korzystne właściwości, jak tych wykonanych ze stali, dlatego odradza się wykorzystywanie ich w halach, które mają funkcjonować cały sezon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here