Hemoroidy zwane są też żylakami odbytu. Są niezwykle krępującą, przykrą i bolesną dolegliwością. Najlepiej jest rozpocząć ich leczenie jak najwcześniej, gdy tylko się pojawią. To spowoduje, że nie dojdzie do ich fatalnego rozrostu, a w konsekwencji do pękania żylaków. Poprzez odpowiednia dietę nie wyleczymy hemoroidów, ale możemy pomóc sobie złagodzić dolegliwości i trudności związane z wypróżnianiem.

Dieta przy hemoroidach skupiać się powinna na lekkości wypróżniania, bo to ono właśnie jest podstawowym problemem u chorych. Gdy żylaki są napęczniałe, wówczas odbyt jest dużo mniej drożny, co powoduje silny ból i trudności z oddawaniem kału. Efektem hemoroidów bywają zaparcia nawykowe. Ból i dyskomfort spowodowany hemoroidami sprawiają, że pacjent ma wrażenie, że gdy tylko włoży większy wysiłek w wypróżnianie, to jego żylaki eksplodują.

Niestety – to nie jest tylko jego złudne wrażenie, gdyż może rzeczywiście dojść do pękania hemoroidów właśnie wskutek nadmiernego ciśnienia wytwarzanego w odbytnicy podczas wypróżniania. Pacjent cierpiący na hemoroidy stara się wtedy unikać robienia tego, powstrzymując się od chęci pójścia do toalety. Fachowo nazywa się to właśnie zaparciami nawykowymi, czyli utrudnieniami w wypróżnieniu spowodowanymi psychiczną blokadą przed nim.

zdrowa dieta

Niestety, zaparcia nawykowe mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Podstawową jest oczywiście zaleganie mas kałowych w jelitach. Przyrastają one na objętość, w efekcie brzuch staje się coraz większy i twardszy, pojawiają się również bolesności. Perystaltyka jelit wskutek nieprawidłowego wypróżniania zostaje zaburzona, a w przypadku długotrwałych zaparć może dojść nawet do zaprzestania pracy jelit, co może skutkować poważnymi chorobami zapalnymi. Tak więc pomimo istnienia hemoroidów trzeba dbać o prawidłowe, wystarczająco częste wypróżnianie, aby nie pogorszyć swojego stanu.

Istotnym aspektem jest również to, aby dbać o odpowiednią konsystencję swojego kału, a to można już regulować za pomocą odpowiedniej diety. Dieta przy hemoroidach powinna być jak najbardziej lekkostrawna, ale przede wszystkim maksymalnie papkowata. Bardzo ważne jest, aby w czasie choroby i leczenia pić dużo płynów, które rozluźniają stolec i powodują, że dużo łatwiej przechodzi on przez odbytnicę. Dodatkowo, bardzo ważne jest aby dbać o odpowiednią podaż błonnika.

Dzięki niemu perystaltyka jelit zostaje zachowana, masy kałowe stają się lżejsze i bardziej rozpulchnione, przez co wypróżnianie jest o wiele łatwiejsze. O ile to możliwe, przy hemoroidach zaleca się spożywanie diety papkowatej. Zalecane są wszelkie kleiki, zupy, przeciery i soki, których konsystencja już w momencie podania jest bardzo luźna. To powoduje, ze nie wymagają one gryzienia i silnego trawienia, ale sprawia też, że kał staje się dużo bardziej miękki i luźny. Można wspomagać się na przykład piciem kawy, która świetnie oczyszcza jelita.

Czego natomiast należy unikać przy hemoroidach?

chipsy

Najlepiej jest unikać alkoholu, który może powodować odwodnienie i w konsekwencji prowadzi do utrudnień w wypróżnianiu się w przyszłości. Bardzo ważne jest, aby w czasie leczenia hemoroidów unikać twardych, suchych rzeczy – chipsów, krakersów, sucharów. Ich sucha, twarda konsystencja powoduje, że mogą one „odbierać” wodę z przewodu pokarmowego i tym samym stolec staje się suchy i zbity.

Dieta przy hemoroidach powinna być bogata w błonnik również z innego powodu. Częstsze wypróżnienia powodują niejako masowanie odbytnicy od środka, a to z kolei sprawia, że ten odcinek przewodu pokarmowego staje się lepiej ukrwiony. Żylaki odbytu wynikają bowiem z zastojów krwi żylnej w odbytnicy. To często sprawka nieprawidłowej diety, rzadkich wypróżnień i siedzącego trybu życia. Osoby cierpiące na hemoroidy powinny poważnie zastanowić się nad tym, jaki tryb życia prowadzą, i koniecznie zaprzestać ciągłego siedzenia. Raz na jakiś czas warto zafundować sobie choćby kilkunastominutowy spacer, aby poprawić krążenie i tym samym zapobiegać hemoroidom w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here