Echokardiografia należy do badań nieinwazyjnych, które są przeprowadzane na mięśniu sercowym. Warto pamiętać, że echo ultradźwięków jest wykorzystywane przy tym badaniu. Echokardiografia ma kilka odmian. Istnieje przezprzełykowa, przezklatkowa oraz dopplerowska. Nie ma znaczenia jednak, którą metodę wybierzemy, ponieważ w każdym przypadku pomaga ona ocenić anatomiczne struktury serca.
Pozwala zbadać takie parametry, jak pracę zastawek wewnątrzsercowych, a także kurczliwość oraz budowę. Do tego możemy poznać jak przepływa krew w naszych przedsionkach oraz komorach serca, a także we wszystkich większych krwionośnych naczyniach. Koszt takiego badania prywatnie waha się od 130 złotych do 200 złotych. Cena jest zależna od regionu oraz lekarza głównego, który nas przyjmuje i przeprowadza badania. Wyniki możemy otrzymać w formie papierowej lub elektronicznej. Wszystko zależy od gabinetu, który wykonał nasze badanie.
Najczęściej wykonywana jest echokardiografia przezklatkowa i przez większość ludzi uznawana jest za najbardziej skuteczną formę badania. Jeżeli wyniki, który dostarczyła nam echokardiografia przezklatkowa nie są wystarczające to możemy zastosować wtedy odmianę przezprzełykową. W ten sposób możemy poznać wszystkie przyczyny naszych problemów ze zdrowiem. Warto oczywiście wcześniej zgłosić się do lekarza, ponieważ zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż potem leczyć. Powinniśmy to jak najczęściej proklamować, ponieważ wykonanie wczesnych badań potrafi często uratować życie.
Jeżeli we wczesnym stadium zdiagnozujemy rozwarstwienie aorty to będziemy mogli w odpowiednim czasie zareagować i podać właściwe leki, które pomogą uratować pacjenta. To samo dotyczy skrzeplin sercowych oraz zastawek, które funkcjonują nieprawidłowe. Wczesna reakcja może uratować życie i jest to fakt. Jeżeli podejrzewamy u siebie poważną chorobę serca, którą jest na przykład niedokrwienie mięśnia sercowego to warto przeprowadzić takie badanie. W ten sposób będziemy mogli w sposób stały monitorować naszą chorobę i sprawdzać czy dane leczenie wpływa pozytywnie na naszą walkę z chorobą.
Dzięki temu badaniu możemy się dowiedzieć, co odpowiada za szmery serca lub zaburzenia rytmu sercowego. W łatwy sposób możemy także poznać przyczynę bólu, który występuje w pobliżu klatki piersiowej. Jeżeli chorujemy na niewydolność niedokrwienną serca to będziemy musieli koniecznie wykonywać echokardiografię. Badanie to pomaga również poznać wady serca wrodzone, które mieliśmy od początku życia. Frakcja wyrzutowa pomaga ocenić ryzyko czynnościowe serca, a jest ona także badana podczas echokardiografii.
Osoba zdrowa posiada w lewej komorze sercowe frakcję wyrzutową o wartości przynajmniej 60% objętości tak zwanej końcoworozkurczowej. Jeżeli badanie wykryje mniejszą wartość to będzie oznaczała, że nie mamy dostarczanej wystarczającej ilości krwi do naszego krwiobiegu i z tego powodu serce jest niewydolne. Może to być spowodowane występującymi wcześniej chorobami serca lub stosowaniem zbyt dużej liczby leków. Należy pamiętać, że leki oczywiście pomagają na choroby związane z sercem, ale stosowane niewłaściwie potrafią równie mocno zaszkodzić co pomóc.
Dlatego należy dokładnie czytać ulotkę i słuchać zaleceń lekarza. Na serce doskonale działa także spożywanie buraków oraz raz na jakiś czas małej ilości alkoholu w postaci lampki wina. Oczywiście nie powinniśmy przesadzać, jednak mała ilość nie zaszkodzi. Długotrwałe nadciśnienie może wskazywać na choroby z sercem i dlatego dobrze jest je regularnie monitorować. Dzięki takiemu działaniu będziemy mogli wcześnie wykryć chorobę i ją w miarę możliwości kontrolować.
Oczywiście nie jesteśmy w stanie w stu procentach zapanować nad chorobami sercu, ale istnieją obecnie leki, które pozwalają usunąć negatywne objawy. Dzięki temu zyskujemy komfort oraz nie czujemy żadnego bólu. Oczywiście leki z czasem przestają działać, a nasz organizm wytwarza tolerancję, co objawia się tym, że musimy spożywać większe ilości leków. Dlatego powinniśmy stopniowo zwiększać dawki.