Ciśnienie krwi jest bardzo dla nas, ludzi, ważne. Zwane inaczej ciśnieniem tętniczym określa ono siłę, z jaką krew napiera na ścianki naszych naczyń krwionośnych. Owa siła zależna jest z kolei od siły skurczu mięśnia serca oraz od elastyczności i średnicy naczyń krwionośnych. Ciśnienie krwi kontroluje nasz układ nerwowo-hormonalny. Może być ono skurczowe, jak i rozkurczowe. To pierwsze – tętnicze – wskazuje, jak bardzo wysokie jest ciśnienie krwi w trakcie napełniania tętnic (inaczej mówiąc – w czasie uderzeń).

Natomiast ciśnienie rozkurczowe pokazuje z kolei ciśnienie w czasie, kiedy nasze serce po prostu jest w stanie spoczynku pomiędzy poszczególnymi uderzeniami. Wartość ciśnienia krwi powinna utrzymywać się na poziomie 20-80 mm rtęci. Optymalnie rozkurczowe powinno natomiast być niższe niż 80 mmHg. Różnica pomiędzy jednym, a drugim musi wynosić prawidłowo 30-55 mmHg. Kiedy już wstępnie pozyskamy tę wiedzę, to warto jeszcze się dokształcić, aby lepiej zrozumieć naturę ciśnienia i pamiętać, że zmienia się ono stale w ciągu każdego, całego dnia.

W najwyższym momencie pracy naszego serca, ciśnienie określane jest więc jako skurczowe (inaczej systoliczne), a w najniższym jako rozkurczowe (inaczej diastoliczne). Zarówno jedna, jak i druga wartość jest niezwykle istotna, bo pozwala lekarzowi bardzo dobrze ocenić ogólny stan zdrowia każdego człowieka. Wiadomym jest, że zbyt niskie ciśnienie może bezpośrednio zagrażać naszemu życiu – grozić niedokrwieniem mózgu, nerek itp. Z kolei zbyt wysokie też jest bardzo złe i niebezpieczne. Dlaczego? Bo powoduje chociażby nadciśnienie, czyli przewlekłą, często występującą w naszym kraju, chorobą, która w dalej może doprowadzić niestety do niewydolności nerek i serca.

stetoskop

Aby ją prawidłowo leczyć, poza przyjmowaniem leków, trzeba zmienić styl życia (np. rzucić palenie). Ważne są same parametry ciśnienia, które ulegają zmianie wraz ze starzeniem się organizmu. Mają na nie wpływ również emocje oraz intensywny wysiłek fizyczny. Jak już wspomniałem, ciśnienie tętnicze charakteryzuje się dwiema wartościami, pod którymi kryją się: ciśnienie skurczowe oraz ciśnienie rozkurczowe. Po prostu nasze serce działa w taki sposób, że się kurczy i rozkurcza. I właśnie w chwili, kiedy jest ono na etapie rozkurczu, ciśnienie staje się niższe. A jak i czym mierzyć ciśnienie?

Ciśnienie mierzy się oczywiście najczęściej przy pomocy urządzenia zwanego ciśnieniomierzem, a także za pomocą stetoskopu (jest to tzw. metoda osłuchowa). Pierwszy raz zaczęto to robić pod koniec XVIII wieku. Należy dokładnie zapamiętać, że dla ciśnienia skurczowego górną granicą normy jest wartość 140 mmHg, a dla rozkurczowego 90 mmHg. Ciśnieniomierz to przyrząd złożony z komory powietrznej, a także z ręcznej pompki scalonej gumowymi przewodami i manometru (współcześnie może on być elektryczny).

badanie ciśnienia

Pomiar dokonywany jest tutaj przez tzw. okluzję tętnicy mankietem ciśnieniowym, a później za pomocą stetoskopu obserwowany jest puls serca w trakcie wypuszczania powietrzna z komory powietrznej. Kiedy lekarz usłyszy pierwszy dźwięk, to chwilę potem zaobserwuje wartość, która odpowiada ciśnieniu skurczowemu, a kiedy usłyszy ostatni dźwięk – pojawi się wartość odpowiadająca ciśnieniu rozkurczowemu. Ogólnie ciśnienie wyczuwane jest, ponieważ strumień krwi przepływa pod mankietem i wywołuje jego drgania. We wszystkich elektronicznych urządzeniach do pomiaru ciśnienia, podstawą pomiaru będą zatem pulsujące falowania tętnicy, a nie tzw zjawisko akustyczne.

Pozostaje też kwestia, jak odpowiednia ułożyć rękę. Musi ona spoczywać bez ruchu, na bardzo swobodnie na płaskiej powierzchni, a miejsce, w którym siedzi pacjent bez zmiany pozycji, musi być bardzo ciche – absolutnie nie wolno wtedy włączyć nawet radia. Opaskę trzeba założyć około 3 cm, tuż nad zgięciem naszego łokcia, tak aby zmieściły się pod nią dwa place – niedobrze, gdy za mocno ją zaciśniemy. Oczywiście ciśnienie możemy zmierzyć i odczytać sobie sami w domu, pamiętając jakie muszą być jego prawidłowe wyniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here