Serce to narząd, który dotykają różne choroby. Często choroby serca oznaczają coś poważnego i wymagają specjalistycznego leczenia. Dlatego dbanie o ten narząd, zwłaszcza dla grup zagrożonym ryzykiem chorób serca, jest niezwykle ważne. Pomaga nie tylko prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna, ale także minimalizowanie stresu i brak używek. Często chorobą serca jest choroba wieńcowa, czyli tak zwana wieńcówka.

Czym jest , u kogo występuje i jak wygląda jej leczenie?

Wieńcówka pojawia się w momencie, gdy serce nie dostaje dostatecznej ilości tlenu. Wówczas mamy do czynienia z niedokrwieniem narządu, a to wywoływać może znaczny ból w klatce piersiowej. Jest on dwojakiego rodzaju i różni się w zależności od rodzaju choroby. Jego intensywność zależy od tego czy mamy do czynienia z ostrym zespołem wieńcowym czy chorobą wieńcową. Ból powoduje ucisk w klatce piersiowej, potrafi również wywołać uczucie pieczenia. Pojawia się w okolicach mostka, ale poprzez promieniowanie może stać się odczuwalny również w okolicach żuchwy, ramion czy nawet nadbrzusza. Najsilniej odczuwalny jest w trakcie stresu czy po intensywnym wysiłku fizycznym.

wieńcówka

Najbardziej podatną na chorobę wieńcową są osoby starsze. Najbardziej narażone są kobiety po 40 roku życia, zwłaszcza te, które właśnie przeszły menopauzę. W tej samej grupie wiekowej chorują także mężczyźni. Dodatkowo, każdy, kto miał w rodzinie osobę borykającą się z chorobą wieńcową, ma większe predyspozycje do zapadnięcia na tą chorobę.

Istnieje również szereg innych dodatkowych, zewnętrznych czynników, które w znacznym stopniu przyczyniają się do podatności na zachorowania na wieńcówkę. W głównej mierze są to papierosy. Palenia sprawia, że ryzyko zachorowania wzrasta dwukrotnie. Inne używki, takie jak alkohol czy narkotyki także wpływają na zwiększenie zachorowalności. A co jeszcze? Oczywiście otyłość. Prowadzenie aktywnego trybu życia, jest w przypadku ograniczenia chorób serca, czy jakichkolwiek innych chorób, niezwykle ważne. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z otyłością brzuszną, znacznie osłabiającą serca i wywołującą cukrzycę i miażdżycę serca. Innymi czynnikami są również przewlekły stres czy nadciśnienie.

Do zdiagnozowania choroby wieńcowej serca konieczne będzie przeprowadzenie specjalistycznych badań. Pierwszym, które zleci lekarz, będzie badanie EKG, które pomoże określić pracę serca. Jednak w wielu przypadkach, w trakcie spoczynku praca serca u osoby z chorobą wieńcową przebiega normalnie i nie widać żadnych zmian z skurczach serca. Zmiany te ujawniają się dopiero, gdy pacjent zaczyna odczuwać ból, co utrudnia określenie czy faktycznie mamy do czynienia z wieńcówką. Innym sposobem jest wykonanie badanie EKG w trakcie wysiłku – jest to jednak metoda nie polecana dla osób w podeszłym wieku oraz niepełnosprawnych. Można również poddać pacjenta badaniu echookardiograficznemu określającego obszary niedokrwienne serca. Podlegają one bowiem słabszym skurczom niż obszary zdrowe.

tabletki na serce

Niezwykle ważna staje się dieta. Niezależnie od tego, czy choroba została już wykryta, czy też odczuwamy delikatny dyskomfort w pracy serca, czy nawet w leczeniu profilaktycznym, dobrze jest przejść na dietę niskocholesterolową. Polega ona na odciążeniu pracy serca przez spożywanie posiłków lekkich i prostych. Zapobiega to miażdżycy. Jadłospis powinien składać się z dużej ilości świeżych warzyw i owoców (dzięki nim nie powstają zakrzepy), a także z ryb i orzechów, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pomoże również gorzka czekolada (ale taka prawdziwie gorzka), poprzez ułatwienie krwi przepływ przez organizm. Natomiast największym przyjacielem diety anty-wieńcowej jest czosnek, znany jako naturalny antybiotyk. Wzmacnia on naczynia krwionośne i pobudza ich krążenie.

Pamiętaj, że prawidłowa dieta i aktywny tryb życia pomogą nie tylko w przypadku chorób serca. To idealny sposób na zdrowe i pełne radości życie. Obserwuj swój organizm regularnie i wyłapuj wszelkie nieprawidłowości. Jeśli zauważysz jakąś z sercem, koniecznie idź do lekarza i poddaj się wszelkim zleconym badaniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here