Cukrzyca została uznana za współczesną chorobę cywilizacyjną. Rosnąca liczba chorych sprawia, że coraz głośniej mówi się nie tylko o prawidłowym leczeniu, ale także zapobieganiu wystąpieniu zaburzeń metabolicznych. Należysz do osób, które zmagają się z hiperglikemią? A może zdiagnozowano u Ciebie stan przedcukrzycowy i chcesz się odpowiednio odżywiać, aby zadbać o swoje zdrowie? Doskonałym wyborem jest dieta cukrzycowa. Sprawdzamy, na czym polega!

Dlaczego warto przejść na dietę cukrzycową?

Podstawą leczenia cukrzycy jest, oczywiście, odpowiednio dobrana insulinoterapia lub terapia farmakologiczna. Jak się jednak okazuje, ogromne znaczenie ma także wprowadzenie zmian żywieniowych. Przeprowadzono wiele badań, które udowodniły, że prawidłowo opracowana dieta cukrzycowa potrafi zmniejszyć nie tylko stężenie glukozy we krwi, ale także obniżyć ciśnienie tętnicze oraz wpłynąć na zmniejszenie wartości hemoglobiny glikowanej i ryzyka pojawienia się powikłań związanych bezpośrednio z zaburzeniami metabolicznymi. Co więcej, zmiana nawyków żywieniowych jest zalecana osobom, które zmagają się zarówno z cukrzycą, jak i z nadwagą lub otyłością.

Dieta cukrzycowa pod lupą

Mówiąc o diecie cukrzycowej, warto już na samym początku podkreślić, że jej wartość energetyczna, czyli kaloryczność, jest dobierana indywidualnie. W trakcie jej ustalania należy wziąć pod uwagę między innymi płeć, wiek, wagę, wykonywaną pracę czy choroby współistniejące. Jeśli chcesz dodatkowo zrzucić kilogramy, to konieczne jest wprowadzenie deficytu kalorycznego na poziomie około 500 kcal. Pozostałe zasady praktycznie niczym się nie różnią. Przede wszystkim zaleca się spożywanie od 4 do 6 posiłków dziennie. Najlepiej, aby zawierały one mniej więcej tyle samo węglowodanów. Tu warto zaznaczyć, że mowa głównie o węglowodanach złożonych, które mają nie tylko niski IG, ale także dużo błonnika. W każdym daniu należy natomiast unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym, które powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi. W diecie cukrzycowej nie może zabraknąć także zdrowych źródeł tłuszczu i białka oraz warzyw, które zawierają mnóstwo witamin i minerałów.

Pudełkowa dieta cukrzycowa

Odpowiednie żywienie to podstawa w leczeniu i zapobieganiu cukrzycy. Właśnie dlatego coraz więcej cateringów dietetycznych oferuje specjalne pudełka dla diabetyków, które obejmują aż 5 posiłków – śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Plany żywieniowe bazują na produktach o niskim lub średnim indeksie glikemicznym, dzięki czemu są doskonałym sposobem na wsparcie leczenia farmakologicznego. Co ciekawe, pudełkowa dieta cukrzycowa sprawdzi się równie znakomicie w przypadku osób, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy. Smaczne i odpowiednio zbilansowane posiłki pomagają w regulacji poziomu cukru we krwi i dbają o to, abyś nigdy nie chodził głodny. Pudełka dla diabetyka zamówisz na przykład tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here