Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry – ze zmianami trądzikowymi o różnym nasileniu i rozmaitej postaci na pewnych etapach życia boryka się właściwie każdy. U części osób trądzik przebiega łagodnie i mija bez śladu. W wielu przypadkach konieczne bywa jednak jego leczenie specjalistyczne.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak powstaje trądzik,
  • jakie są metody leczenia trądziku,
  • jak zabiegi medycyny estetycznej pomagają się pozbyć trądziku.

Trądzik to jedna z najczęściej spotykanych chorób dermatologicznych, występująca zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Szczyt zachorowań przypada na 14.-19. rok życia, choć coraz częściej zmiany trądzikowe obserwuje się również u osób dorosłych. Najbardziej narażone na występowanie trądziku są twarz, plecy, klatka piersiowa oraz ramiona. Może on przyjmować rozmaitą postać – zaskórników, krost, grudek, cyst i guzków.

Jak powstaje trądzik?

Powstawanie trądziku jest zazwyczaj efektem trzech nakładających się na siebie czynników: nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, zaburzeń w procesie rogowacenia przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych oraz namnażania się na skórze niektórych typów bakterii. Do tych nieprawidłowości może dochodzić nie tylko w okresie dojrzewania, na skutek wahań hormonalnych zachodzących wówczas w organizmie młodych ludzi, zaburzeń hormonalnych w organizmie kobiet w trakcie cyklu miesiączkowego, ale również na skutek niewłaściwej pielęgnacji skóry czy jej narażenia na kontakt ze szkodliwymi substancjami.

Jak pozbyć się trądziku – leczenie farmakologiczne

Jak pozbyć się trądziku? Jeżeli zmiany nie są rozległe i bardzo głębokie, można wypróbować dostępne bez recepty w każdej aptece maści, żele i kremy przeciwtrądzikowe. Mogą one zawierać w składzie nadtlenek benzoilu (w stężeniu 4%, 5% i 10%), kwas azelainowy, pochodne witaminy A, cynk, a także wyciągi roślinne o działaniu antybakteryjnym, ściągającym i wysuszającym, np. z aloesu lub zielonej herbaty.

Jeżeli trądzik przyjmuje cięższe postaci, konieczne jest leczenie pod kontrolą dermatologa. Może ono obejmować np. stosowanie antybiotyków – miejscowe (głównie erytromycyny oraz klindamycyny) lub ogólne (przede wszystkim tetracykliny). U kobiet po 20. roku życia ze stwierdzonym nadmiernym łojotokiem lub ze zdiagnozowanym późnym trądzikiem stosuje się również środki hormonalne – octan cyproteronu, flutamid lub progesteron. W przypadku bardzo ciężkich postaci trądziku niereagującego na antybiotyki lekarz może także zalecić przyjmowanie izotretynoiny. Lek działa przeciwzapalnie, przeciwłojotokowo i przeciwzaskórnikowo.

Jak wyleczyć trądzik – zabiegi medycyny estetycznej

W leczeniu trądziku bardzo wysoką skutecznością cechują się również zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W klinice medycyny estetycznej Estell w Warszawie – po konsultacji dermatologicznej – pacjenci mogą skorzystać między innymi z:

  • laserowej redukcji trądziku Alma Harmony – polegającej na naświetlaniu określonych partii skóry światłem emitowanym przez głowicę neodymowo-yagową, co prowadzi do redukcji rozszerzonych porów, zmian trądzikowych i blizn potrądzikowych,
  • peelingu chemicznego Sesderma – opierającego się na złuszczających, oczyszczających i antybakteryjnych właściwościach kwasu salicylowego oraz pirogronowego, co normalizuje pracę gruczołów łojowych, redukuje rozszerzone pory i przebarwienia,
  • zabiegu Intraceuticals Clarity – polegającego na poddaniu skóry działaniu serum dla aktywnego trądziku oraz trądziku nastolatków lub serum na powracający trądzik u osób dorosłych.

Oczywiście nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry – nawet najnowocześniejsze zabiegi medycyny estetycznej oraz stosowanie rozmaitych leków nie pomoże bowiem, jeżeli cera nie będzie regularnie oczyszczana z makijażu i nadmiaru sebum. Ważne, by używane na co dzień kosmetyki zbytnio nie wysuszały skóry, bo wówczas naturalna produkcja sebum wzrośnie, a problem się pogłębi. O pomoc w doborze odpowiednich produktów do pielęgnacji warto poprosić dermatologa, kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej.

Źródła:

https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0017/80162/60-02_013-018.pdf

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-6.pdf

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-5.pdf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here