Różeniec górski to jeden z cenniejszych adaptogenów roślinnych. Czym są adaptogeny i jaką korzyść przyniesie nam włączenie suplementacji z wyciągu z Rhodiola rosea? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym są adaptogeny?

Adaptogeny to rośliny posiadające specjalne właściwości. Nie są to jednak właściwości magiczne, lecz takie, które poprawiają funkcjonowaniu organizmu i umysłu ludzkiego. Przede wszystkim niwelują poziom stresu oraz sprzyjają adaptacji organizmu do niesprzyjających warunków zewnętrznych (stąd też ich nazwa). Adaptogeny wzmacniają układ immunologiczny i przywracają organizm do równowagi. Nie są to przy tym nowe gatunku roślin. Większość z nich znana i wykorzystywana jest od tysięcy lat w medycynie tradycyjnej, np. chińskiej czy ajurwedyjskiej. Z uwagi na prowadzone współcześnie badania, które potwierdziły dobroczynny wpływ roślin adaptogennych na człowieka, preparaty je zawierające stosowane są dziś powszechnie w ramach suplementacji.

Różeniec górski

Wśród roślin adaptogennych należy wymienić między innymi: żeń-szeń, żeń-szeń indyjski, czyli Ashwagandę, bazylię świętą, cytryniec chiński czy właśnie Rhodiola, czyli rożeniec górski, który znajduje się w ofercie sklepu Anny Lewandowskiej. Różeniec górski jest rośliną z rodziny gruboszowatych. Występuje na obszarze okołobiegunowym: w Ameryce Północnej, Europie, i Azji. Uznawany był za bardzo ważną roślinę leczniczą między innymi wśród ludów Syberii czy Chin. Jej właściwości adaptogenne doceniane były też w Skandynawii, już od czasów wypraw wikingów. W Polsce występuje na terenie parków narodowych w Sudetach i Karpatach. Surowiec zielarski stanowi kłącze rośliny wraz z korzeniami. Swoje cenne właściwości Rhodiola zawdzięcza obecności bardzo dużej ilości substancji czynnych.

Arktyczny korzeń

Różeniec zwany jest także pod nazwą „arktycznego korzenia”. Jak wszystkie adaptogeny, również ta roślina wykazuje szerokie spektrum działania. Przede wszystkim podnosi poziom energii, zwiększając zarówno sprawność fizyczną jak i umysłową. Podnosi również odporność na stres, zarówno psychiczny jak i środowiskowy. Dobroczynnie wpływa na układ immunologiczny. Udowodnione zostało również jego działanie wspomagające procesy antyokscydacyjne. Arktyczny korzeń wykazuje również działanie wspomagające pamięć i koncentrację, a także zmniejszające uczucie znużenia, przez co polecany jest w sytuacjach wzmożonego wysiłku umysłowego. Wszystkie te właściwości sprawiają, że Rhodiola polecana jest w celu poprawy ogólnej wytrzymałości organizmu oraz usprawnienia jego regeneracji (między innymi po przebytej chorobie). Warto skorzystać z dobroczynnego działania tej rośliny!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here