Choroba wieńcowa to inaczej niedotlenienie komórek mięśnia sercowego, co prowadzi często do różnego rodzaju niewydolności. Często nazywa się też chorobą niedokrwienia lub dusznicą bolesną. Choroba wieńcowa – objawy są najczęściej dobrze widoczne, należą do nich: płytki oddech, generalne osłabienie, pocenie się, mdłości, ucisk za mostkiem, kołatania serca czy częste dolegliwości bólowe w klatce piersiowej. Ból taki często promieniuje do żuchwy czy kończyn.

Szczególnie w chwilach częstych stresów lub wzmożonej aktywności fizycznej. Często choroba kończy się śmiercią sercową, więc widzimy jak ważne jest jej odpowiednie wczesne rozpoznanie. Najgorzej w przypadku, gdy choroba wieńcowa – objawy są niewidoczne, bo tak dzieje się w przypadku bardzo małego odsetka ludzi. Informacja o chorobie jest widoczna dopiero już po niespodziewanym zawale. Należy więc podjąć jak najwięcej badań, dbać o profilaktykę i zainteresować się tematem. Szczególnie, gdy jesteśmy osobami starszymi. Zdrowie w końcu jest najważniejsze.

Przyczyną występowania choroby wieńcowej i ich objawów są najczęściej: zatruwanie się tlenkiem węgla, anemia, skurcze tętnicy wieńcowej oraz przede wszystkim nadciśnienie. Często dochodzi do zwężenia światła tętnic. Należy w takim przypadku wystrzegać się cholesterolu i wszelkich niepotrzebnych nam do życia tłuszczy. Należy dbać o prawidłową dietę i zdrowe odżywianie. Warto zadbać o odpowiednią ilość owoców i warzywa w swoim jadłospisie i ograniczyć chociażby mięso czerwone czy słodycze.

wizyta u lekarza

Wskutek takiego działania choroba wieńcowa – objawy są znacznie rzadziej występujące. Spożywanie cholesterolu powoduje odkładanie się się go na ściankach tętnic, co nie niejako „zapycha” nam prawidłowy przepływ krwi do serca. Skutki mogą być naprawdę opłakane. Coraz większa ilość osób starszych doznaje niespodziewanych zawałów, choć wydawały się osobami zdrowymi. Nie należy lekceważyć zdrowego trybu życia oraz przede wszystkim diety. Na to nigdy nie jest późno. Należy to mieć z tyłu głowy przy każdym posiłku i układaniu planu dnia.

Jak rozpoznać czy jesteśmy chorzy? Choroba wieńcowa – objawy są najlepiej rozpoznawalne przez rożnego rodzaju badaniach EKG, echa serca czy badania konkretnych enzymów w sercu. Zaleca się również tomografię, która w szybki sposób ujawnia wieńcowy przepływ. Pozwala także określić metabolizm mięśnia serca. Warto sprawdzić w internecie różne placówki, które są polecane w przypadku rozpoznawania chorób wieńcowych. Ośrodków w miastach jest dość sporo, gorzej gdy mieszkamy na wsi i musimy dostać się do specjalistycznej placówki. Warto poprosić rodzinę o pomoc, czasami nie poradzimy sobie z chorobą sami.

Osoby starsze powinny mieć wsparcie od podopiecznych i mieć zapewniony dojazd w przypadku zwiększonych objawów. Warto mieć także pomoc przy komponowaniu diety. Osoby cierpiące na chorobę wieńcową powinny spożywać więcej produktów pełnoziarnistych, ograniczyć spożywanie serów, mięso czerwone zamienić na drób lub kompletnie go porzucić na dietę roślinną. Warzywa i owoce to absolutna podstawa wszelkich posiłków. Warto pomyśleć o ograniczeniu słodyczy i wszelkich cukrów, ale także solić odrobinę mniej niż zazwyczaj. Pamiętajmy przede wszystkim o wysiłku fizycznych, choćby krótki spacerze z psem, podróży rowerem do sklepu lub zapisanie się na gimnastykę dla osób starszych.

serce

Jak leczyć chorobę wieńcową?

Należy przede wszystkim zapobiegać. Gdy tylko choroba wieńcowa – objawy się uaktywnią może być już za późno. Oprócz wymienionych wyżej punktów – należy też unikać stresów i poprawnie się wysypiać. Możemy też dodatkowo suplementować kwas foliowy w rożnych formach co hamuje stężenie homcysteiny, która jest niepożądana w większych ilościach.

Czasami może dojść do inwazyjnych leczeń, polegającego na wprowadzaniu do organizmu odpowiedniego balonika, ale starajmy się tego unikać Możemy też pomyśleć o stosowaniu dodatkowych leków: beta-blokerów, nitroglicerynę czy różnego rodzaju leków metabolicznych. Choroba wieńcowa i jej unikanie to jednak przede wszystkim zdrowy styl życia i należy przede wszystkim jej zapobiegać, dopiero potem ją leczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here