Nie ma ważniejszej wartości w życiu, niż zdrowie. Choćby się miało nie wiadomo ile pieniędzy, szczęście w miłości i w biznesie, to jeśli nie ma się zdrowia, to wszystko nie ma najmniejszego znaczenia. Dlatego tak niezwykle ważna jest codzienna profilaktyka zdrowia, prowadzenie zdrowego trybu życia, zdrowe odżywianie i wsłuchiwanie się w swój organizm, by zareagować odpowiednio wcześnie w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem.
Serce – najważniejszy organ w ciele ludzkim
Człowiek to skomplikowany system różnych układów a każdy z nich pełni niezwykle ważną rolę. Trzeba jednak przyznać, że jednym z najważniejszych organów w ciele ludzkim jest serce. To bicie serca codziennie zaświadcza o tym, że żyjemy. Dlatego codzienna profilaktyka układu krążeniowego, dbanie o prawidłowe funkcjonowanie serca, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia a także życia.
Co niekorzystnie wpływa na pracę serca?
Na prawidłową pracę serca, wpływa wiele czynników. Przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia i odpowiednia dieta każdego dnia. Jest wiele pokarmów, które bardzo niekorzystnie wpływają na pracę serca. Wiele z nich spożywanych w nadmiernych ilościach, prowadzi do różnych chorób serca. Każdy kto chce zadbać o swoje serce, przede wszystkim powinien wyeliminować ze swojej diety produkty bogate w tłuszcz i w puste kalorie.
Warto więc wyeliminować z diety wszystkie dania typu fast food, tłuste mięsa wieprzowe, parówki wieprzowe, duże ilości cukru i słodkich napojów. Bardzo duży wpływ na występowanie schorzeń i chorób serca, ma palenie papierosów. Ten nałóg znacznie przyspiesza możliwość wystąpienia zawału serca. Poza tym prowadzenie siedzącego trybu życia, zerowa aktywność fizyczna, również prowadzi do licznych chorób serca.
Najpopularniejsze choroby serca
Serce jest narażone nieustannie, to jaki tryb życia prowadzi ma wpływ na to, jak serce pracuje. Niestety ludzie coraz częściej chorują na różne choroby serca. Do nich można zaliczyć na przykład zaburzenia rytmu mięśnia sercowego, niewydolność, niedokrwistość, reumatyzm serca. Różnego rodzaju schorzenia i choroby serca, mogą prowadzić do zawału a ten jeśli nie zostanie w czasie rozpoznany, może prowadzić do kalectwa, a nawet do śmierci.
Jak rozpoznać zawał?
Zawał serca to bardzo poważny stan, który może prowadzić do śmierci człowieka. Trzeba więc w taki sposób dbać o swoje zdrowie, by uniknąć ryzyka jego wystąpienia. Jest wiele symptomów, które alarmują organizm o tym, że zawał się zbliża. Dzięki szybkiej reakcji, można uratować swoje zdrowie a nawet życie. Jednym z pierwszych objawów nadchodzącego zawału serca jest pojawienie się bólu w klatce piersiowej. Ból ten będzie stopniowo narastał, dlatego jest wiele czasu na to, by uzyskać pomoc medyczną. Kolejnym objawem zawału jest ogólne osłabienie organizmu i zmęczenie. Stan ten może być nieco mylący, bo często występuje on też przy różnych infekcjach organizmu.
Warto też zwrócić szczególną uwagę na silne kołatanie serca, na pojawienie się duszności i problemów z oddychaniem a także na zawroty głowy. Przed samym zawałem może się pojawić stan omdleniowy, co powinno poważnie zaalarmować nas o tym, że dzieje się coś złego. Zdarzają się także przypadki, gdy przed zawałem chorego zaczyna boleć brzuch a czasem pojawiają się też nudności. Warto też wsłuchać się w swój organizm, bo kiedy zaczynamy odczuwać silny niepokój, to nasz organizm próbuje nam przekazać, że dzieje się coś złego w naszym organizmie.
Jak więc można zauważyć, jest wiele różnych symptomów tego, że nadchodzi zawał. Każdy z tych objawów może oznaczać coś całkiem innego, ale połączenie ich razem jest dowodem na to, że serce nie pracuje prawidłowo i zbliża się zawał. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zadzwonić po pomoc medyczną, przedstawić swoje objawy i niepokoje i czekać na pojawienie się lekarza. Nie powinno się starać na własną rękę dostać do szpitala, bo to może stanowić zagrożenie dla nas i dla innych uczestników ruchu drogowego. Zawał serca to bardzo groźny stan dla zdrowia i życia ludzkiego.